Domácí

Tipy na výlety: Máte pro strach uděláno? Na těchto místech byste v noci zůstat nechtěli

Ať už věříte na duchy a temné síly nebo ne, existují místa, kde byste asi nechtěli zůstat v noci. TV Nova pro vás vybrala několik zajímavých lokalit, kde se podle pověstí dějí záhady, které nikdo neumí rozluštit.

Branišovský les

Braniškovský les je známý také jako les Bor. Najdete ho nedaleko sídliště Máj v Českých Budějovicích. Ve dne je to obyčejné místo. V noci se tam však dějí záhadné události, které nedají mnohým spát.

Traduje se, že po celém lese byly rozsáhlé bažiny, kde dobrovolně i nedobrovolně ukončily svůj život desítky lidí. Duše těchto osob prý vystupují z bažin, kam se snaží svést kolemjdoucí. V noci tam podle pověstí můžete zahlédnout tzv. "strážce lesa". Často zmiňovaný přízrak, který dělá lesu jakéhosi ochránce.

Související obsah

Údajně se tam má také nacházet strom oběšenců. Kde stál, nebo snad možná ještě stojí, je dnes už ale těžké určit. Podle jedné z legend byl strom po mnoha sebevraždách pokácen a spálen. Přesto prý i dnes mnozí lidé v těchto místech slyšeli hlas, který je nabádá k sebevraždě.

Kostel u Velhartic

Stranou od šumavské obce Velhartice, které dominuje Velhartický hrad, najdete v polích u lesa kostel sv. Máří Magdaleny z roku 1373 a u něj malý hřbitov. Zdánlivě vypadá nenápadně. Pověstí je hned několik. Původně tam prý stával dřevěný kostel a kolem osada. Ta byla napadena lupiči a lidé se schovali do kostela, který potom lapkové zapálili. Jejich duše tam prý straší dodnes.

"Je pravdou, že každoročně je tam několik skupin záhadologů, kteří se snaží něco dokázat nebo pověsti vyvrátit. Byla tam jedna paní, které se udělalo vevnitř nevolno a omdlela a musela být oživena. Ale to nemuselo být působením nadpřirozených sil, ale třeba ze vzduchu," přiblížil místostarosta Velhartic Jan Löffelmann.

Velhartický hřbitov kdysi inspiroval básníka Karla Jaromíra Erbena k sepsání balady svatební košile, ve které hlavní hrdinku unáší na hřbitov její zemřelý milý.

Související obsah

Ze zděného štítu kostela také na příchozí shlíží několik tmavých skvrn, které při pozornějším pohledu nápadně připomínají dívčí tvář. To má být podle zvěstí právě hlavní hrdinka z příběhu o svatební košili. "Pamětníci tvrdí, že kdy byla v roce 1947 provedena kompletní oprava kostela, tak že tvář zmizela na několik let. A pak se opět objevila. Vždycky, když se kostel opraví, tak ze zdiva vystoupí," doplnil Löffelmann.

Kostel v Lukové

Už celá staletí v obci Luková stojí kostel sv. Jiří. Dodnes je její největší dominantou, a i když to ještě před několika lety vypadalo, že docela zchátrá, dnes je to jinak. Kostel se právem těší velkému zájmu díky netradiční expozici, kterou ukrývá. "V roce 2012 tam umístil svoji závěrečnou práci Jakub Hadrava, který hledal místo, na které lidi zapomněli a chtěl, aby ho zase objevili. Od té doby tam jezdí mnoho návštěvníků, kteří chtějí vidět jeho práci a tento kostel," sdělil starosta Lukové Josef Gilbert Matuška.

Uvnitř kostela najdete 32 unikátních soch z látek napuštěných sádrou. Představují postavy věřících, kteří ve vesnici dříve žili a pro které byla víra nedílnou součástí jejich životů. Teď se o kostele píše v zahraničních průvodcích po nejstrašidelnějších místech světa. Právě proto tam každoročně míří tisíce turistů.

Související obsah

Hrad Houska

Řadou tajemství je obestřen i hrad Houska v severních Čechách. Podle odborníků je postaven tak, jako kdyby měl bránit něco, co se nesmí dostat ven. Legenda praví, že hrad je zbudován na skále, ve které je díra až do samotného pekla. Kdo ví, co je na legendách pravdy. Míst, která nejen záhadologům nedají spát, máme v ČR ale nespočet.

ls, Barbora Šimková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz