Zahraničí

Rusko válku na Ukrajině prohraje. Expert odhalil šest důvodů, proč se to stane

Rusko válku na Ukrajině prohraje. Expert odhalil šest důvodů, proč se to stane
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Rusko nemá v dlouhodobém horizontu šanci a válku na Ukrajině prohraje. Je o tom přesvědčený uznávaný americký historik Timothy Snyder, který předložil šest důvodů, proč podle něj Moskva ze sousední země nakonec odejde s nepořízenou. Vladimir Putin si prý dřív nebo později bude muset uvědomit, že tahá za kratší konec provazu.

Rozpoutat válku na Ukrajině není podle Snydera pouze zločinem, ale ze strany Vladimira Putina je to i obrovská chyba. Taková, která se šéfovi Kremlu vrátí i s úroky. Americký historik to napsal v analýze na svých webových stránkách, ve které Rusku prorokuje zdrcující porážku.

"Válka skončí až ve chvíli, kdy si Putin uvědomí, že ji Rusko prohrává, ještě přesněji v okamžiku, kdy zjistí, že v ohrožení jsou i jeho vlastní zájmy. Nebude se to odvíjet od územních zisků nebo ztrát, ale od politických zákulisních her, které je složité plně postihnout," uvedl Snyder.

Ten tvrdí, že už teď existuje šest důvodů, které jsou jasným dokladem, že Rusko nemůže nad Ukrajinou zvítězit. "Prvním je čas. Rusko sázelo na rychlé vítězství. Jakmile se ho nedaří dosáhnout a protivník není ponížen, pak čas pracuje sám o sobě. Čím delší dobu válka trvá, tím víc se vytrácí výhody plynoucí z pozice toho silnějšího," pokračoval historik.

Související obsah

Druhým důvodem je podle Snydera ekonomické oslabení způsobené západními sankcemi. "Rusko je sice ekonomicky mnohem výkonnější než Ukrajina, jenže sankce se už brzy naplno projeví. Rusko sice dělá pro oslabení ukrajinského hospodářství všechno, co může, ale Kyjev se může opřít o podporu Západu," domnívá se. K prohře Ruska prý přispějí i logistické problémy plynoucí z toho, že Ukrajinci vzdorují na svém území, kdežto Rusové mají domov relativně daleko.

"Rusům nehrají do karet ani přírodní podmínky a terén na Ukrajině. Měli s nimi problémy už v květnu a červnu, kdy ukrajinské síly ještě nedisponovaly tak vyspělými zbraněmi, které dostaly od západních partnerů," myslí si Snyder. Pátý důvod je způsob, jakým Rusové bojují. "Ruští vojáci se neradi k těm ukrajinským přibližují. Dávají přednost dělostřelectvu a zabíjení z větších vzdáleností. Byla to výhoda, když Ukrajina neměla západní výzbroj, to se teď ale změnilo," dodal.

Související obsah

V neposlední řadě podle Snydera porážku Ruska způsobí upadající morálka vojáků. "Obyčejní ruští vojáci se mohou jednoho dne rozhodnout, že prostě odejdou zpátky domů. Ale ti ukrajinští nemají kam jít. Jejich nasazení bude vysoké i tehdy, kdy to ruské padne k naprostému minimu," uzavřel.

Snyder si svými výroky o blížící se zkáze Ruska vysloužil kritiku mnohých kolegů, kteří s jeho pohledem nesouhlasí. K takovému optimismu prý není důvod a Západ by neměl na potenciální rozklad kremelského režimu spoléhat. Třeba skotský historik Niall Ferguson má za to, že zejména natahování konfliktu do delšího období je Putinova výhoda.

"Putin získal čas na změnu strategie a místo dobytí Kyjeva a okupace celé Ukrajiny se zaměřil na Donbas. Nyní vedou Rusové opotřebovávací válku a to hraje Putinovi do karet," řekl německému listu Die Welt.

Rusko dál utahuje kohouty, Gazprom sníží dodávky plynu do Evropy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz