Domácí

Italské letouny měly být spásou pro Hřensko. Nečekaně se vrací domů

Italské letouny měly být spásou pro Hřensko. Nečekaně se vrací domů
Italská letadla pomáhala při požáru v Českém Švýcarsku Zdroj: HZS ČR

Dvojice italských letadel, která měla dle slov ministra vnitra představovat průlom v boji s požárem v Českém Švýcarsku, se v pátek nečekaně vrací do Itálie. Jejich pomoc je nyní potřeba na Apeninském poloostrově, kde aktuálně také hoří, jak prozradil médiím ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.

Speciální letouny Canadair byly do akce nasazeny ve čtvrtek. Zaměřovaly se zejména na nepřístupné plochy, na kterých již nehoří, ale kde by mohlo vzniknout nové ohnisko požáru.

Italská letadla mají tu zvláštnost, že dokážou nabírat vodu přímo z vodní hladiny. K tomuto účelu jim posloužilo jezero Milada, které se tak pro veřejnost ke koupání uzavřelo. Přesto desítky lidí zpovzdálí obdivovaly práci zkušených pilotů.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vkládal do speciálních letadel velké naděje. Věřil, že mohou přinést pozitivní průlom při boji s požáry v oblasti Hřenska. Jenže letouny se v pátek musí nečekaně vrátit do Itálie, jak médiím oznámil ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Důvodem návratu mají být požáry na Apeninském poloostrově, do jejichž hašení se letadla zapojí.

Související obsah

​Čeští hasiči nyní hledají vhodné alternativy k unikátním strojům. Letadla Canadair jsou schopná pojmout až 6 000 litrů vody, kterou nabírají přímo za letu, což se při čtvrtečním hašení obzvlášť hodilo.

Požáry v Itálii

Požáry v Itálii zuří už několik dnů, hasičům se je stále nedaří dostat pod kontrolu. Aktuálně se požární jednotky soustředí zejména na oblast Krasu nedaleko hranic se Slovinskem, kde se plameny nedaří zastavit ani s využitím dvou Canadair letounů a tří hasičských vrtulníků.

V oblasti probíhají evakuace. Jen v noci na čtvrtek muselo dvé domovy opustit 25 rodin ze San Michele del Carso v provincii Gorizia, informuje ANSA.

S požárem v Českém Švýcarsku bojuje zhruba 500 hasičů už pátým dnem. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz