Ekonomika

Litr benzínu za stovku. Putin se tak bude mstít za nové sankce, uvedl ekonom

Litr benzínu za stovku. Putin se tak bude mstít za nové sankce, uvedl ekonom
Benzínka - ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Zdražování pohonných hmot může na podzim zasáhnout řidiče více než kdy dříve. Podle některých ekonomů jde ale o zbytečné malování čerta na zeď.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je výhled stoupání cen pohonných hmot velmi dramatický: "Největší americká banka JP Morgan totiž prognózuje, že cena ropy může v důsledku ruské odvety za nové sankce, které Západ nyní chystá, vyletět až na úroveň 380 dolarů (v přepočtu kolem 9 000 korun, pozn. red.) za barel. Přitom barel ropy Brent se nyní prodává za necelých 108 dolarů (v přepočtu asi 2 500 korun, pozn. red.) za barel."

Pro Česko by zvýšení ceny podle něj znamenalo, že se ceny pohonných hmot na benzinkách mohou vyšplhat až na neuvěřitelných 80 korun za litr, při posílení dolaru dokonce na 90 až 100 Kč. V praxi by to znamenalo, že naplnění 50litrové nádrže osobního auta by stálo přes pět tisíc korun.

Související obsah

​Ekonomka Markéta Šichtařová přitom tvrdí, že tyto ceny jsou naprosto nereálné. Dle jejích slov na podzim můžeme očekávat další zdražování, výsledné ceny na benzinkách se ale budou pohybovat maximálně zhruba kolem 55 korun za litr. Problém je hlavně v dopravě ropy, na což by Spojené státy v kontextu navyšování cen u nás neměly mít žádný vliv.

Stoupání cen pohonných hmot každopádně silně závisí na politické situaci, na tom, jak bude Rusko reagovat na nové sankce zemí skupiny G7 a zastropování cen tankerů. Šichtařová tvrdí, že je tu i možnost, že se vláda rozhodne odpouštět spotřební daň nebo DPH na pohonné hmoty a ulehčit tak celkovému stoupání cen pohonných hmot.

Němci z pohraničí jezdí tankovat do Česka:

bd, TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz