Počasí

Začátek srpna bude supertropický. První týden přinese až 36 °C, hrozí i bouřky

Začátek srpna bude supertropický. První týden přinese až 36 °C, hrozí i bouřky
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Začátek srpna opět přinese supertropické teploty, srážek bude v druhém prázdninovém měsíci podprůměrně. Druhá polovina července přitom kvůli suchému a teplotně nadprůměrnému počasí opět vrátila do Česka na většinu území sucho ve všech podobách – tedy půdní, meteorologické i hydrologické. Příznivá situace je pouze ve Středočeském a Jihočeském kraji.

Zatímco víkend na mnoha místech přinesl ochlazení a déšť, hned první srpnový týden bude teplotně opět výrazně nadprůměrný – od jihozápadu k nám bude proudit teplý vzduch a teploty příští čtvrtek budou opět kulminovat až na supertropických hodnotách – tj. 36 °C. S vysokými teplotami bude souviset i vysoký výpar. A i jako celek bude druhý prázdninový měsíc srážkově spíše podprůměrný.

Období od 1. do 10. srpna

Bude jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Na studené frontě velká oblačnost, déšť a bouřky. Ranní teploty se budou pohybovat v rozmezí 21 až 14 °C, denní teploty pak 25 až 36 °C, koncem období přijde ochlazování na 22 až 27 °C.

Podívejte se na pondělní předpověď počasí: 

Období od 11. do 20. srpna

Meteorologové očekávají polojasno až oblačno, místy s přeháňkami nebo bouřkami. Na frontách bude až zataženo a srážky i bouřky četnější. Ranní teploty v rozmezí 16 až 11 °C, denní teploty zpočátku období 22 až 28 °C, postupně 25 až 31 °C.

Období od 21. do 31. srpna

Bude převážně polojasno, jen při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty očekáváme 14 až 8 °C, denní teploty 20 až 27 °C.

Související obsah

Srpnové extrémy v počasí

Nejnižší průměrnou denní teplotu naměřili meteorologové 24. srpna 1940 na Sněžce, kde bylo -0,5 °C. Vůbec nejnižší srpnová teplota vzduchu byla zaznamenána na stanici Kořenov-Jizerka 27. srpna 1984, a to -8,5 °C. Velká vlna veder zasáhla Česko v srpnu 1994 a trvala 19 dnů. V Poděbradech měli 1. srpna 39,2 °C. Rekordní teplota naměřená v srpnu v Česku je 40,4 °C.

Nejvíce srážek spadlo 13. 8. 2002 v Hejnicích na Liberecku, celkem 278 mm. A extrémní přívalová povodeň se v roce 1934 prohnala horní Sázavou. Naopak největší sucho zaznamenali meteorologové 6. 8. 1921, kdy hladina Labe na stanici Hladový kámen klesla na 95 cm. 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz