Domácí

Autobus plný lidí jel po dálnici bez pneumatiky. FlixBus se řidiče zastal

Jihomoravští policisté v pátek zveřejnili záběry, které o dva dny dříve pořídila dálniční hlídka z brněnských Chrlic. Video zachycuje jízdu dálkového autobusu plného cestujících. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby autobus nepřijel do Brna až z Bratislavy a nechyběla mu zadní pneumatika. Podle policistů byla ohrožena bezpečnost pasažérů. Společnost FlixBus naopak tvrdí, že k defektu došlo u pomocné nápravy a řidič se správně rozhodl k nouzovému dojezdu.

Vlastním očím nemohli při své službě uvěřit dálniční policisté z Chrlic. Nedaleko hlavního nádraží v Brně minul ve středu jejich vůz dálkový autobus, kterému na zadním pravém kole chyběla pneumatika. "Když jej policisté zastavili, divili se ještě více. Autobus, který přijel do Brna z Bratislavy, byl plný cestujících," upozornil policejní mluvčí David Chaloupka.

Podle mluvčího společnosti FlixBus Tomáše Beránka se stal incident na lince z Budapešti do Berlína. "Odpoledne došlo k defektu na pneumatice u třetí pomocné nápravy tříosého autobusu. Tato náprava pouze odlehčuje autobus a pomáhá při zatáčení. Řidič správně vyhodnotil, že se jedná pouze o nouzový dojezd a podle toho přizpůsobil jízdu. Všech 26 cestujících na palubě bylo o situaci informováno," sdělil TN.cz.

Jenže podle policistů chybějící pneumatika představuje "vážnou závadu, se kterou není možné jezdit". Od podobných pokusů dojet bez jednoho kola nebo bez pneumatiky proto důrazně strážci zákona odrazují. "Zastavený autobus měl sice tři nápravy, chybějící pneumatika však přímo ohrožuje bezpečnost jízdy vozidla. Policisté proto zakázali šoférovi další jízdu a zadrželi mu osvědčení o registraci vozidla," uvedl Chaloupka.

Související obsah

S řidičem policisté provedli ještě dechovou zkoušku na alkohol, ta byla negativní. Protože autobus nesměl v jízdě pokračovat, museli si cestující počkat na náhradní dopravní prostředek.

"Policejní kontrola, která autobus krátce před příjezdem zastavila, v souladu s pravidly silničního provozu rozhodla, že autobus je nezpůsobilým provozu. Cestující byli přesazeni na autobusovém nádraží v Brně do jiné linky, která jim zabezpečila bezpečný dojezd do cílové destinace," sdělil Beránek.

Autobus byl následně odtažen do autorizovaného servisu. "Proběhla kontrola servisem, který nezaznamenal žádné další poškození a po výměně pneumatik prošel autobus následující den technickou kontrolou, která potvrdila opravu a provozuschopný technický stav vozidla," dodal mluvčí společnosti FlixBus.  

Policisté případ řeší jako přestupek, který předali správnímu orgánu k projednání.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz