Domácí

Jídlo v Česku může zlevnit, tvrdí šéfka potravinářů. Poradila, jak na to

Podnikatelé v zemědělství mají dostat kompenzace za zvýšené provozní náklady a také by se mělo snížit DPH na potraviny. Právě k těmto krokům vládu ve Snídani s Novou vyzvala prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

"Máme jednu z nejvyšších DPH, možná pobaltské státy mají víc, ty mají 20 %. My máme 15 %, ale když to srovnáme s Německem, tam je 7 %, v Polsku je nula, Rakousko a Slovensko má 10 %. Když jsme požadovali po vládě snížení na 5 %, protože to by skutečně spotřebitelům pomohlo, tak nám bylo řečeno, že na to nejsou peníze," řekla ve Snídani s Novou šéfka Potravinářské komory ČR.

Nejvíce meziročně zdražilo mléko a pečivo, v porovnání s minulým rokem zhruba o 40 %. "Hlavně se to týká energeticky náročných odvětví, jako jsou pekaři, mlékaři, zpracovatelé masa musí chladit," vyjmenovala Večeřová.

Související obsah

​Dále také zdražuje samotná zemědělská výroba, a to především kvůli vysokým cenám hnojiv a pohonných hmot. "Důvodem je covid, začalo být málo pracovníků. Co se týká hnojiv, tak tam je problém s Ukrajinou, protože Ukrajina je velkým producentem hnojiv. Takže se výrazně snížil vývoz nebo prakticky skončil," upozornila ředitelka.

Dalším faktorem zdražování je podle Večeřové také Green Deal neboli plán Evropské unie na boj proti klimatickým změnám. "Myslím si, že v současné době snižovat všechny možné pesticidy a zvyšovat plochy ekologického zemědělství a přecházet na obnovitelné zdroje energie asi není dobře," uvedla. "Bude to stát obrovské peníze a i v loňském roce, kdy se o tom začalo intenzivně mluvit po skončení covidu, tak to způsobilo paniku a ceny šly nahoru," dodala.

Jakub Slavík, lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz