Ekonomika

Zima bude v Česku krušná. Kraje a města omezí topení, už začaly šetřit

Většina měst a obcí v Česku zatím nemá jasno, jak bude šetřit energie. Někde úsporná opatření neplánují, jinde se na projektech teprve pracuje nebo se zpracovávají studie. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce na města a obce apelovat až v momentě, kdy bude energií nedostatek.

Energiemi by v Česku chtěla šetřit většina obcí, měst i krajů. Jasný plán, jak na to, má ale jen část z nich. Někteří starostové a primátoři se dokonce naší televizi odmítli vyjádřit, spoléhají asi na to, že jim v případě nouze musí pomoci stát.

To hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti) už začal vymýšlet, kde by se dalo ušetřit. "Děláme energetický audit, na které z našich budov by bylo vhodné zvolit fotovoltaickou elektrárnu nebo tepelná čerpadla," uvedl.

Na jižní Moravě se chystají pokyny třeba pro školy. "Jak by měli při té topné sezoně postupovat, aby například v jedné škole se netopilo na 30 stupňů, v druhé třeba na 23," vysvětlil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

Související obsah

"Chceme investovat dvě miliardy korun do solárních panelů, které by měly být nad parkovacími místy a třeba i nad školami a školkami. Chceme také stavět bioplynovou stanici ve městě nebo vytápět. pomocí bioplynových čerpadel," plánuje pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Dolní Břežany nebo Plzeň už šetří na osvětlení. "Osadili jsme například městské objekty na Koterovské třídě fotovoltaikou nebo jsme vyzkoušeli chytrý systém ovládání veřejného osvětlení," popsala mluvčí plzeňského magistrátu Adriana Jarošová.

V některých městech se budou muset úředníci připravit na nižší teplotu v kancelářích. "Nyní se vytápí v zimních měsících na 22 stupňů a myslím, že můžeme jít níž," prohlásil Hřib.

Související obsah

"My jsme v letošním roce přistoupili k výměně oken, současně letos plánujeme vyměnit tepelné čerpadlo a připravujeme výměnu osvětlení. Aktuálně nepředpokládáme, že bychom nějak výrazně museli snižovat teplotu," uvedl mluvčí Středočeského kraje David Šíma.

Vláda šetření zatím nechává na samosprávách, ministerstvo průmyslu a obchodu chce zakročit až v případě energetické krize. Chystá na to vyhlášku.

"V případě vyhlášení předcházení stavu nouze v teplárenství bude na základě této navrhované změny možné teplotu, která je nyní stanovena na 20 stupňů Celsia, mírně snížit," avizoval mluvčí resortu Vojtěch Srnka.

Zastavit teplou vodu na úřadech a sportovištích by Češi příliš nechtěli:

Jak plánuje šetřit Jihočeský kraj řekl hejtman Martin Kuba:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz