Domácí

Požár vzal paní Renatě milovaný dům. Odmítá uvěřit, že všechno shořelo

Ohnivá zkáza, která se z úterý na středu prohnala obcí Mezná v Českém Švýcarsku, mění životy tamních obyvatel. Někteří i po třech dnech odmítají uvěřit, že přišli o dům a všechno v něm. Policejní psychologové zlomené lidi kontaktují a snaží se jim vrátit chuť dál žít. A přiznávají, že je to těžká práce.

Dům, ve kterém 58letá Renata strávila celý život, plameny nemilosrdně změnil v ruinu. Oheň spolykal cennosti, doklady i všechny milé vzpomínky. "Je to prostě hrozné," říká její syn Marek.

O bezradnou ženu pečují její blízcí v Děčíně. "Řekla mi, ať koupím plachty a přikryji střechu. Pak řekla, ať jdeme vynést nábytek. Vůbec si neuvědomuje, že už tam nic není. Nejde to s ní probírat, co se stalo. Nevěří tomu. Nechce vycházet ven, stydí se za to, že jí shořel dům. Což je úplně nemyslitelné," popisuje neteř paní Renaty Iveta.

Související obsah

"Zatím pojede ke mně. Uvidíme, jak to bude probíhat dál. Musíme na to prostě pomalu," pokračuje Marek. Paní Renatě už poskytuje odbornou pomoc policejní psycholožka.

Hořící roubenku se snažil zachránit velitel dobrovolných hasičů z Vilémova Václav Marek. Žár hořícího lesa hnaný větrem, byl ale tak nesnesitelný, že zásah musel v obavách o životy členů jednotky ukončit. "Když to přišlo, tak za podpory silného větru. Nabralo to na takových obrátkách, že jsme všechno položili, odpojili auta od hadic a dali jsme se na úprk," vzpomíná na ohnivé peklo.

Když se mohli vrátit, hořelo několik domů, kterým nebylo pomoci. Na jiném místě tou dobou zasahoval i synovec paní Renaty Jaroslav Beránek. "Naše jednotka ochraňovala vodojem u Hřenska, prováděla čerpací místo u řeky Labe," uvádí.

Související obsah

Když poprvé uviděl shořelý dům své tety, zlomilo ho to. "Když tam jezdíte celé dětství a pak ten dům vidíte v tomhle stavu, není to nic lehkého," pokračuje.

Tetě Renatě chce pomoci sbírkou přes transparentní účet a lidé rodině hasiče posílají nejen peníze, ale i dojemné vzkazy. "Paní Renatko, posíláme vám moc sil z Brna!" stojí v jednom z nich.

"Věřím, že se domů jednou vrátí. Lidem bych chtěla vzkázat, že moc děkujeme opravdu za každou stokorunu," uzavírá neteř paní Renaty Iveta.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz