Počasí

VÝSTRAHA: Část Česka zasáhl vydatný déšť. Meteorologové varují i před povodněmi

VÝSTRAHA: Část Česka zasáhl vydatný déšť. Meteorologové varují i před povodněmi
Zdroj: profimedia.cz

Meteorologové vyhlásili pro Beskydy výstrahu před vydatným deštěm a také povodňovou bdělost. Pršet má do nedělní 20. hodiny, povodňová bdělost platí o hodinu déle. Přes den byla dokonce pro tuto oblast vyhlášena výstraha před velmi vydatným deštěm a spadnout mělo až 100 mm srážek.

"Do 13 hodin spadlo za předcházejících 12 hodin v oblasti Beskyd 20 až 80 mm, ojediněle až 100 mm (na stanici Lysá hora 108 mm). Déšť bude v příštích hodinách zvolna slábnout a za následujících 6 hodin spadne dalších 5 až 15 mm, na severním návětří až 20 m," uvedli v neděli po poledni meteorologové. V sobotu vyhlášenou výstrahu tak už ráno zvýšili na oranžovou, což znamená vysoký stupeň nebezpečí.

Platila pro Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí a Vsetín ve Zlínském kraji a Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek a Frýdlant nad Ostravicí v Moravskoslezském kraji. Nebezpečí hrozí až do nedělní 15. hodiny. Pro stejný region pak od 15 do 20 hodin ještě platí žlutá výstraha s nižším stupněm nebezpečí.

" V důsledku těchto srážek se mohou zvedat hladiny menších toků odvodňujících Beskydy," upozorňují meteorologové z ČHMÚ.

"Na Lysé hoře v Beskydech od soboty do nedělní 11. hodiny spadlo 115 mm srážek, z toho za posledních 11 hodin 97 mm, což je více než červencový dlouhodobý měsíční normál pro ČR, který je 89 mm. Srážky budou ustávat dnes po 15. hodině. Vzhledem k vydatným srážkám hlásí Ropička 1. stupeň povodňové aktivity," řekla v neděli před polednem pro TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Výstraha před vydatnými dešti 31. 7. Zdroj: ČHMÚ

​Meteorologové vydali v neděli odpoledne také dvě varování před stoupajícími hladinami potoků a řek. Obě jsou podle nich stále na nízkém stupni nebezpečí. Obě platí do 21 hodin. První výstraha se týká regionu Český Těšín, Havířov, Jablunkov a Třinec. "Povodňová bdělost – 1. (nejnižší) stupeň povodňové aktivity v některých říčních profilech," napsali meteorologové.

Jde o vzestup hladin řek, kdy se ale voda ještě nevylévá z břehů. Lidem doporučují vyvarovat se koupání, plavání či jízdě na lodi v korytech potoků a řek.

Trochu horší situace je na Frýdecko-Místecku. "Vzhledem k dalším očekávaným srážkám je v následujících hodinách v profilu Horní Domaslavice (Lučina) možné překročení 2. SPA," napsali meteorologové s tím, že ale nepředpokládají, že by mohl být překročen i 3. stupeň povodňové aktivity.

Výstraha povodňová bělost 31. 7. Zdroj: ČHMÚ

Související obsah

​Meteorologové v sobotu zrušili velkou část výstrahy před nebezpečím požárů. Ta platila pro téměř celé území Čech. Až do odvolání zůstává v platnosti jen pro část Ústeckého kraje, konkrétně oblast Bíliny, Děčína, Litoměřic, Loun, Lovosic, Roudnice nad Labem a Ústí nad Labem.

Platí tak nadále i v Českém Švýcarsku, kde už týden hasiči bojují s ničivým požárem. V sobotu jim sice trochu pomohl déšť, ten ale zrovna v této oblasti příliš vydatný nebyl. V neděli je navíc potrápila mlha, která dopoledne znemožnila nasazení vrtulníků.

Výstraha před požáry Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz