Zahraničí

Ukrajinou to nekončí. Putin oznámil, jak chce Rusko ovládnout moře

Rusko posílí své námořnictvo, vyzbrojí ho novými hypersonickými střelami Cirkon. V neděli to oznámil prezident Vladimir Putin. Podle něj se "dominance USA ve světových oceánech" pro Moskvu stala jednou z největších hrozeb.

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli podepsal novou námořní doktrínu, jejímž cílem je vybudovat silnější námořnictvo, než je to americké. Informovala o tom agentura TASS.

Loďstvo dostane nové hypersonické střely Cirkon, které podle ruského ministerstva obrany v květnu úspěšně otestovalo v Barentsově moři. "Tyto střely začneme ruským ozbrojeným silám dodávat v příštích měsících. Jako první půjde do bojové služby s těmito úžasnými zbraněmi fregata Admirál Gorškov," řekl Putin v projevu na oslavách Dne námořnictva v Petrohradu.

Šéf Kremlu odmítl uvést, kde přesně Rusko lodě s moderními střelami hodlá nasadit. "Bude se to odvíjet od ruských zájmů," prohlásil. Cirkon má dosahovat až osminásobku rychlosti zvuku a údajně dokáže překonat protivzdušnou obranu.

Související obsah

Putin tentokrát ani slovem nezmínil válku na Ukrajině, kterou propaganda jeho režimu nazývá "speciální vojenskou operací". Obvykle má ve zvyku ujišťovat, že "vše pokračuje podle plánu".

Obvinil ale Spojené státy americké a Severoatlantickou alianci (NATO) z ohrožování bezpečnosti Ruska, píše agentura RIA Novosti. "Strategický kurz USA k dominanci ve světových oceánech a jejich globální vliv na vývoj mezinárodních procesů patří k hlavním výzvám a hrozbám pro národní bezpečnost a udržitelný rozvoj Ruské federace," konstatoval.

Rusko ale zajistí ochranu svých zájmů "pevně a všemi dostupnými prostředky", uzavřel Putin.

Zdravotní stav ruského prezident se údajně opět zhoršuje:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz