Zahraničí

Z Oděsy vyplula loď plná obilí. Poprvé od začátku ruské invaze

Poprvé od uzavření dohody mezi Ukrajinou a Ruskem vyplula z Oděsy loď s obilím. Je tomu tak i poprvé od ruské invaze. Oba státy se v červenci domluvily na znovuotevření přístavů v Černém moři. Nákladní loď by měla skončit v Libanonu.

Loď s obilím poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu opouští v pondělí přístav v Oděse. "První loď vypluje z ukrajinských přístavů dnes v půl osmé," uvedlo v pondělí brzy ráno na twitteru turecké ministerstvo obrany.

Nákladní loď Razoni pluje pod vlajkou Sierry Leone a na palubě veze 26 tisíc tun obilí. Mimo to může Ukrajina vyvézt v budoucnu dalších 22 milionů tun obilí a jiného zemědělského zboží.

Související obsah

"Díky podpoře všech našich partnerských zemí a Organizace spojených národů jsme byli schopni plně realizovat dohodu podepsanou v Istanbulu. Je pro nás důležité být jedním z garantů světové potravinové bezpečnosti," přidal ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov.

Zmínil i dohodu, která byla podepsána 22. července právě v tureckém Istanbulu. Ta znovuotevřela přepravní trasu přes Černé moře. Právě Istanbul pak bude pomocí svého monitorovacího centra kontrolovat, jestli všechny strany dohodu dodržují.

Rusko a Ukrajina podepsaly v červenci dohodu o vývozu obilí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz