Zahraničí

Rusko se nevzdává. Musíme se připravit na nejhorší, varuje von der Leyenová

Rusko se nevzdává. Musíme se připravit na nejhorší, varuje von der Leyenová
Ursula von der Leyenová Zdroj: TV Nova

Vztahy mezi Ruskem a Evropskou unií jsou stále velmi napjaté. Rusko kvůli tomu omezuje dodávky plynu, a členským zemím EU tak hrozí, že budou v zimě úplně bez ruského plynu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová proto varovala, že se máme připravit na nejhorší.

Ruský exportér zemního plynu Gazprom minulý týden zastavil dodávky do Lotyšska. To je už šestou evropskou zemí, do které přestala z Ruska proudit tato důležitá surovina. Současně dál klesá průtok přes Nord Stream 1. Podle politologů těmito kroky Moskva vyvíjí na Brusel tlak, aby zrušil sankce, které EU na Rusko uvalila kvůli válce na Ukrajině. 

Evropská unie od sankcí zatím ustoupit neplánuje, naopak se připravuje na možnost, že Rusko kohoutky zavře úplně. Minulý týden se státy EU dohodly na pravidlech omezení spotřeby plynu pro nadcházející topnou sezonu. V návrhu mimo jiné stojí, že by členské země EU měly od srpna do března omezit spotřebu plynu o 15 % oproti průměru z minulých pěti let.

Související obsah

​Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je totiž potřeba, abychom byli připraveni na nejhorší možnost. "Protože Rusko již zcela nebo částečně zastavilo dodávky plynu do 12 členských zemí, tak se všichni musíme připravit na nejhorší situaci," řekla předsedkyně v rozhovoru pro španělský list EL MUNDO.

Právě Španělsko bylo jednou ze zemí, které se původně postavily proti přijetí tohoto nouzového plánu. Nakonec ustoupilo, ale vymohlo si výjimky. Podle von der Leyenové jde o solidaritu s dalšími členskými zeměmi. "Opět jde o evropskou solidaritu. Není to poprvé, co se nás Rusko pokouší rozdělit. Selhalo dříve a selže znovu. Musíme držet spolu," vyzvala.

V případě zavření kohoutků může Rada EU vyhlásit stav nouze. Podívejte se, kdo by o plyn přišel jako první:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz