Komunální volby 2022

Komunální volby 2022: Termíny a základní informace i účast z minulých let

Po čtyřech letech nás v září roku 2022 opět čekají komunální volby. Volit se bude do zastupitelstev obcí, měst a městských částí. V tomto článku najdete základní informace ke komunálním volbám. Níže najdete přehled kandidátních listin v krajských městech a Praze.

Kde se bude volit

Do zastupitelstva se v komunálních volbách volí každé čtyři roky. Volby se týkají nejmenších samosprávních celků, tedy obcí, měst a městských obvodů. Volí se noví zastupitelé na radnicích a magistrátech. Ve velkých městech, která jsou rozdělená na obvody nebo části, se hlasuje jak do zastupitelstva města, tak i do samotných obvodů a částí. Těmito velkými městy jsou Brno, Ostrava, Plzeň, Ústí nad Labem, Pardubice, Opava, Liberec a Praha.

Termíny debat ke komunálním volbám 2022 na TN Live

Plzeň 17:30 pondělí 19. září
Ostrava 17:30 úterý 20. září
Brno 17:30 středa 21. září
Praha 17:30 čtvrtek 22. září
zdroj: TV Nova

Kdy a kdo bude volit

Volby se konají jednou za čtyři roky, naposledy byly v roce 2018, další nás proto čekají tento podzim. Jednat se bude konkrétně o pátek 23. září a sobotu 24. září. Volit se dá obvykle v pátek odpoledne v čase 14:00 až 22:00 a v sobotu v rozmezí 8:00 až 14:00.

Volit v komunálních volbách mohou všichni občané České republiky s trvalým pobytem v dané obci, kterým je více než 18 let. Občanům Evropské unie, kteří mohou k volbám přijít také, stačí místo trvalého bydliště a doklad o přechodném pobytu na našem území. Volič nesmí být jakkoli trestně stíhán nebo být ve vojenské službě.

Volby ze zahraničí nejsou možné, voličský průkaz se na komunální volby nevydává, nelze volit ani v zastoupení. Lidé, kterým zdravotní důvody nedovolují se osobně k volbám dostavit, si mohou zažádat o hlasování do přenosné schránky na svém obecním úřadu. 

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navíc vyzval lidi, kteří mají příznaky nemoci covid-19, aby nešli volit a neohrožovali nákazou ostatní občany, zejména pak členy volebních komisí. "Z hlediska zákona se situace má tak, že voliči v izolaci nemůžou volit a ani k nim nemůže komise s přenosnou urnou. A je jedno, jestli je to covid, žloutenka či spalničky. A dle zákona je úplně jedno, kdo toto protiepidemické opatření nařídí – může to dělat krajská hygienická stanice i praktik," uvedl na facebooku. "Momentálně máme v izolaci kolem 10 tisíc lidí starších 18 let s covidem. Zátěž je relativně rovnoměrně rozložená a denní nárůst je v jednotlivých krajích v řádu stovek případů," dodal.

V loňských volbách do Sněmovny přitom mohli volit i lidé v izolaci. Existovala totiž volební místa v režimu drive-in a speciální hlasovací schránky pro nakažené.

Kandidátní listiny do komunálních voleb si budete moci prohlédnout na portálu volby.cz.

Související obsah

​Kdo může kandidovat

Kandidovat mohou všichni občané České republiky nebo členských států Evropské unie, kterým je přes 18 let a mají v obci trvalé bydliště. Mohou tak učinit buď za politickou stranu, nebo nezávisle, v takovém případě ale ještě musejí dodat petici o podpoře kandidatury, kterou podepsali občané obce. Nutný počet podpisů se odvíjí od počtu voličů obce.

Jak správně volit

U komunálních voleb nestačí jen vhodit volební lístek v obálce do hlasovací urny. Volič musí zakřížkovat buď číslo politické strany, které dává svůj hlas, nebo jednotlivé kandidáty, případně oboje. Maximální počet křížků je totožný s voleným počtem členů zastupitelstva. Pro další podrobnosti, čtěte jak správně volit v komunálních volbách.

Jak se volby vyhodnocují

Po součtu celkového počtu všech hlasů se nejprve vyřazují strany, které nedosáhly pěti procent všech hlasů. Kdo získá mandát, se určuje nejprve celkovým preferenčním počtem hlasů. Čísla se zprůměrují k celkovému počtu kandidátů a křeslo dostanou ti, kteří přesáhli zbytek alespoň o deset procent. Pokud je takových kandidátů více, přihlíží se k počtu preferenčních hlasů.

Související obsah

Kdo na volby dohlíží

Funkci kontroly a sčítání volebních hlasů má volební komise. Členové komise musí být dospělí, svéprávní, musí být občany České republiky a musí mít trvalý pobyt v České republice. V případě občanů států Evropské unie musí mít na našem území alespoň přechodný pobyt nebo potvrzení o pobytu. Členové komise nesmí být zároveň kandidáty dané oblasti.

Volební účast

Volební účast v roce 2018 dosáhla 47,34 procenta, od přelomu století se podle statistik toto číslo drasticky nemění. Největší zájem je u nás o parlamentní a prezidentské volby.

Volební účast 1990 až 2018

rok do zastupitelstev obcí a měst do zastupitelstev městských částí
1990 73,24 %
1994 62,26 % 53,75 %
1998 46,74 % 37,37 %
2002 45,53 % 33,99 %
2006 46,32 % 39,62 %
2010 48,48 % 41,84 %
2014 44,42 % 36,17 %
2018 47,34 % 42,75 %
zdroj: ČSÚ/TN.cz

Podívejte se na kandidáty na zastupitele v krajských městech a Praze:

Související obsah

Související obsah

Související obsah

Související obsah

Související obsah

Související obsah

Související obsah

Související obsah

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz