Domácí

Příspěvky vyřídíte on-line: Ministerstvo chce rodinám ušetřit cestu na úřady

Ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí na webu spouští formulář, kterým bude možné žádat o rodičovský příspěvek pro děti do čtyř let. Rodiče tak budou moci z domova vyřídit třeba i změnu výše měsíčního příspěvku.

Elektronická služba má usnadnit žádání o rodičovský příspěvek na dítě do čtyř let. Služba bude výhodnější nejen pro žadatele, ale také pro samotné úředníky.

Zůstává to, že rodičovský příspěvek je možné čerpat do výše 300 tisíc korun na dítě. A rodič si může určit, jak vysokou částku bude měsíčně pobírat. Každý třetí měsíc může elektronicky měnit také výši rodičovského příspěvku anebo čerpání financí z jednoho rodiče na druhého. Díky elektronické žádosti tak žadatelé nebudou muset dojít na úřad, nově jim bude stačit žádost vyplnit přes on-line formulář.

Loni úřady práce rodičům malých dětí vyplatily přes 35 miliard korun. Ministerstvo chce postupně zavádět elektronické formuláře i pro další sociální dávky. Na začátku července už spustilo formulář pro žádosti o příspěvek na bydlení.

Související obsah

​Nově od 13. srpna přibude v pilotním režimu budovaný klientský portál, do kterého budou postupně přibývat nové dávky. Portál má podle ministra sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nabídnout přívětivé prostředí těm, kteří jsou na podobné služby zvyklí třeba u bank nebo pojišťoven.

Už od poloviny srpna pak lidé budou moci také elektronicky žádat o příspěvek ve výši 5 000 korun na dítě pro rodiny s hrubým příjmem do jednoho milionu korun. Příspěvek podle resortu patří k opatřením, kterými chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny s dětmi do 18 let.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz