Domácí

Unikátní podívaná, která nemá obdoby. Navštivte krásný labyrint u zámku

Pokud hledáte něco, co nemá obdoby v Česku ani v Evropě, určitě navštivte zámek Loučeň. Mají tam totiž nejvíce labyrintů a bludišť. Na místě je toho k vidění ale mnohem více.

Zámek Loučeň ve Středočeském kraji nedaleko Nymburka vás hned při vstupu překvapí. V zeleni historického anglického parku můžete najít 12 zahradních labyrintů a bludišť.

"Když paní majitelka zámek koupila, o Loučeni nikdo nevěděl. Začalo se vymýšlet, jakým způsobem ho nabídnout turistům. Dnes je to jedna z nejnavštěvovanějších památek v České republice. Když majitelka seděla v letadle nad Anglií, viděla v palubním časopise labyrinty. Našla tam jméno Adriana Fishera a hned po dosednutí mu volala. Je to dodnes ten nejslavnější stavitel labyrintů. Například udělal největší labyrinty v Číně. No a on sem přijel a vymysleli tento koncept," řekl kastelán zámku Loučeň Vratislav Zákoutský.

Oproti bludištím, která zpravidla mívají několik rozcestí, vás v labyrintech k cíli dovede jediná cesta. Labyrintárium vás zabaví na celý den. Za zmínku stojí ale i samotný zámek a jeho pestrá historie.

Související obsah

"Co se týká zámecké expozice, tak koncept návštěvy u knížete vymyslel další Angličan. Pan Stephen Weeks, který ale dlouhodobě žije v Čechách. Je to takový další netradiční způsob," přidal kastelán.

Vaším průvodcem může být samotný kníže Alexandr, kněžna Marie, jejich komorník či třeba zámecký nadlesní. Ti všichni ve své době na zámku žili. "Všechny prohlídky, které zde jsou, jsou kostýmované. Jsou určitě zajímavé. Tak nějak přistupujeme k tomu průvodcování a vysvětlování minulosti formou, která je pro návštěvníky velice pochopitelná. Není to tedy jenom o suchých faktech, ale i o příbězích," dodal průvodce Jan Stříška.

"Jsou zajímavé i dětské prohlídky, které zde máme. Děti se třeba dozvědí i o tom, že zde kněžna Marie vyvolávala duchy a že tady máme i bílou paní. Takže je to u nás i trochu strašidelné," přidala průvodkyně Karolína Kosová.

Související obsah

"Na tomhle zámku byl domluven vznik Škodovky v roce 1907 a náš princ se stal předsedou správní rady a prvním prezidentem Automotoklubu Království českého. Ten samý princ se (ještě jako kluk) stal prvním českým fotbalistou. Vlastně nejstarší fotbalové družstvo je FK Loučeň a bylo založené v roce 1893," dodala.

Na zámku můžete strávit celý den. V areálu se pak občerstvíte u několika stánků nebo v restauracích. V restauraci u zámku si můžete objednat tamní specialitu "čápi s mákem". S jídlem se pohodlně vejdete do 200 korun, pití pak stojí kolem 40.

Na místě je i velké parkoviště, které patří obci, ta je i jeho provozovatelem. Vstupenky můžete koupit on-line nebo na místě. Vstupné pro dospělého do parku s labyrinty je 160 korun a 550 korun pro rodinu. Návštěvníci mohou využít i šťastné hodinky, které jsou celé prázdniny v pondělí mezí devátou a jedenáctou hodinou. Sleva z běžného vstupného je v tento čas 50 procent.

V dosahu zámku je také například Mirakulum v Milovicích, zoologická zahrada v Chlebech nebo nejníže položená rozhledna v České republice Romanka, která stojí na západním okraji obce Hrubý Jeseník na Nymbursku.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz