Ekonomika

Nejdražší Vánoce v české historii. Někteří si dají pod stromeček možnost si zatopit

Zima by mohla být pro Čechy velmi krutá. Některým domácnostem totiž skončí ve druhé polovině roku a na začátku toho příštího fixované ceny energií. Hrozí také, že Kreml zneužije evropské závislosti na ruském plynu.

Pod stromeček se vyplatí nakupovat už nyní, radí ekonom Lukáš Kovanda. "Předpokládaná těžká energetická krize, jež Evropu v zimě zasáhne, ve spojení s vysokou inflací destruuje kupní sílu domácností při nákupech dárků pod vánoční stromeček. Propad maloobchodních tržeb je v Česku patrný už z jarních čísel. Nedá se čekat, že by se to ve zbytku roku zlepšilo," uvedl.

Podle něj by se tak mohlo jednat o nejdražší Vánoce v české historii. "Místo dárků se budou platit účty za elektřinu či plyn. Evropu čeká zima, jakou nepamatuje. Kreml podle všeho využije silné závislosti, kterou si na jeho plynu vypěstovalo v prvé řadě Německo. A celý starý kontinent tak 'skřípne'," dodal chmurný výhled do budoucna.

​Podle Kovandy tak lidé neudělají chybu, pokud na Vánoce začnou nakupovat už nyní. "Rozloží si tím vánoční nákupy do delšího časového období, což jim umožní vyhnout se náporu na svoji peněženku v čase adventu a v posledních týdnech roku. Zároveň by samozřejmě ani nyní neměli podnikat příliš nákladné nákupy, pokud si nejsou jistí, že ve zbytku roku a zkraje roku příštího zvládnou platit své účtu za energie, resp. příslušné zálohy, které se ještě mohou dramaticky navýšit," dodal.

Související obsah

​Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera by se na přelomu roku mohla inflace v Česku výrazně zvýšit. "Že ceny budou na konci roku historicky vysoké, je jasné. V následujících měsících se velmi pravděpodobně dostane inflace ke 20procentní hranici a bude na ní až do konce roku zůstávat," upozornil Seidler.

Podívejte se na reportáž TV Nova z konce července o zdražování za hranicemi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz