Domácí

Úsporný tarif se odkládá. Vláda uvolní jen část ze slibovaných 66 miliard

České domácnosti se letos slibovaného příspěvku až 16 tisíc korun v rámci energetického úsporného tarifu nedočkají. Vláda na něj totiž neuvolní dostatek prostředků. Počítá jen se čtvrtinou z plánovaných 66 miliard, což znamená, že domácnosti dostanou letos maximálně 2 500 korun. Zbytek slibuje vláda na příští rok. S informací přišly Hospodářské noviny.

Cílem vlády bylo mít úsporný tarif hotový tak, aby ho domácnosti mohly využít od začátku letošní topné sezony, tedy od 1. října. Ještě před necelými třemi týdny ministr průmyslu a obchodu mluvil o pomoci domácnostem jako o hotové věci.

"Například v rámci těch tarifů za elektřinu a plyn vláda připravila na toto podporu 27 miliard korun," sliboval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Jenže teď kabinet zařadil zpátečku. Celých slibovaných 66 miliard na pomoc v energetické krizi nebude, aspoň ne letos.

Související obsah

"V letošním novelizovaném rozpočtu je aktuálně zahrnuto zhruba 16,7 miliardy korun na pomoc s vysokými cenami energií. Což odpovídá čtvrtině toho celkového balíčku," uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Domácnosti si tak letos sáhnou nikoli na 16 tisíc, ale maximálně na zhruba 2 500 korun. "Načasování pomoci a konečný mechanismus je nyní předmětem politického jednání. Záměrem je pomoc přes úsporný tarif vyplatit do konce topné sezóny," uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Vláda teď slibuje, že zbytek z původně plánovaných 66 miliard domácnosti dostanou z rozpočtu na rok 2023. Ten ale kabinet zatím neschválil. "Zhruba 49,5 miliardy korun bude v tom rozpočtu na příští rok," sdělil Weiss.

Související obsah

​"Vláda tvrdila, že na podzim už podpora přijde, teď to přesunula na příští rok. Pouze to posouvá před sebou, výsledek je takový, že máme nejhorší podporu v oblasti energetiky v celé Evropě," kritizoval postup vlády poslanec Karel Havlíček (ANO).

"Prakticky polovina té topné sezóny nebude pokryta vůbec, nebo bude tou pomocí vlády maximálně pokryta jen zčásti. Domácnosti dostanou až někdy v příštím roce," myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Rozpočet na rok 2023 bude kabinet zřejmě schvalovat na podzim.

Síkela si stojí za tím, že vláda nenechá nikoho padnout, avizované částky prý vyplatí. Podívejte se na rozhovor:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz