Domácí

Začíná vypouštění Orlíku. Hladina se během srpna sníží i o osm metrů

Největší vodní dílo u nás, kterým je orlická přehrada, začalo s vypouštěním vody. Hladina by během několika týdnů mohla klesnout až o osm metrů. Důvodem je plánovaná stavba bezpečnostního přelivu, díky kterému přehrada bezpečně zvládne i desetitisíciletou vodu. Opatření spojená se stavbou se dotknou tisíců lidí, stovek lodí, ale třeba i ryb.

Orlický gigant má vypustit až 150 milionů kubíků vody, což hladinu během srpna může snížit až o osm metrů. "Důvodem je stavba doplňkového bezpečnostního přelivu na vodním díle Orlík kvůli zabezpečení vodního díla před účinky extrémních povodní," vysvětlil vedoucí centrálního vodohospodářského dispečinku Povodí Vltavy Karel Březina.

Snižování hladiny bude pořádný fofr. Voda by totiž mohla klesat až o 50 centimetrů za den, což s sebou přinese řadu komplikací. S ustupující vodou bude pro mnoho kempů a hospůdek u přehrady předčasně končit i sezona. Po dvou covidových letech je to prý další rána pro provozovatele.

Související obsah

"Turisté si budou muset určitě najít nějaký jiný prostor na rekreaci. Hospody a občerstvení, to je problém. To je jeden a půl měsíce ztráty. Plus lodě půjdou z vody. To jsou naši největší zákazníci," uvedl Václav Horák z hospody Radava.

Předčasně skončí také sezona pro některé provozovatele linkové plavby a okružní plavby po Orlíku. Třeba u jedné ze společností se ztráta bez nároku na kompenzaci prý vyšplhá až na 8 000 000 korun. A starosti mají i majitelé houseboatů. "Vůbec nevím, kam ty houseboaty dáme. To jsou lodě za miliony. A co s tím budeme dělat, já nevím," uvedl jeden z oslovených.

Jejich obvyklá zimoviště jsou totiž o prázdninách k dispozici rekreantům. Problémy nastanou ale i pro vodní živočichy. Na souši by kromě ryb mohli zůstat také mlži. Ochranáři se proto obrátili na rybáře. "Chceme, aby nám pomohli se sběrem těch mlžů a jejich přemístěním do vody, tedy zpátky tam, kam patří," sdělil Pavel Vrána z Českého rybářského svazu. Stavba přelivu začala loni v říjnu a potrvá do roku 2026. Investice vyjde na téměř 1 000 800 000 korun.

Na místo se vydala také reportérka TN Live Petra Staňová:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz