Zahraničí

Zabití Zaváhirího se připravovalo týdny. Osudnou se mu stala nepatrná chyba

Likvidace Ajmana az-Zaváhirího byla jednou z nejpreciznějších akcí tajných služeb za poslední roky. Vojáci si nechali vyrobit dokonce trojrozměrné modely jeho domu. Experti tento zásah přirovnávají k dopadení Usámy bin Ládina.

Byla to technicky i zpravodajsky nejpreciznější akce proti vysoce postavenému teroristovi za poslední roky, tvrdí experti. Ajmana az-Zaváhirího se podařilo zlikvidovat bez vedlejších škod jen díky jediné chybě, kterou pravidelně opakoval. Každý večer chodil na balkón. "Nejspíš si chodil zakouřit nebo používal mobilní telefon," myslí si bezpečnostní expert Jiří Vojáček.

Zpravodajci vytvořili model jeho domu, detailně zmapovali, kde se pohybují členové jeho rodiny, a pak ve správnou chvíli zasáhli. Stejně náročná byla i příprava likvidace předchozího šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina. Tajné služby tehdy využily lest a rozjely v místě očkování, aby získaly bin Ládinovu DNA.

Související obsah

​Díky tomu objevily tajné teroristovo sídlo a CIA jeho přesnou kopii nechala postavit v Severní Karolíně. Vojáci tak mohli nerušeně cvičit na ostrou akci. "Když jsme odlétali do Pákistánu, měli jsme misi vyzkoušenou asi stokrát," vzpomínal v roce 2012 člen speciálního komanda Matt Bissonnette.

S bleskovým dopadením nepočítal ani Saddám Husajn, který se po prohrané válce ukrýval v podzemních bunkrech a neustále měnil místo pobytu. Zarostlý a špinavý diktátor nestihl ani použít pistoli. Příprava a detailní zpravodajské informace jsou hlavním jádrem podobných akcí.

Američané na to nikdy nezapomenou, protože zažili počátkem devadesátých let debakl v Mogadišu. Podle plánu to měla být půlhodinová akce, při které chtěli Američané v somálském hlavním městě dopadnout vůdce tamních teroristů. Při akci ztratili dva vrtulníky, padlo devatenáct vojáků speciálních jednotek a zhruba tisíc Somálců.

Související obsah

​Vzorem pro podobné akce je dodnes únos nacistického pohlavára Adolfa Eichmanna, který provedli Izraelci v roce 1960. Agenti Mossadu ho omámili a nepozorovaně dopravili civilním letadlem do vlasti, kde ho postavili před soud.

Dnes už dokáže tajná služba židovského státu na podobné akce posílat i roboty. Před dvěma lety byl nedaleko Teheránu zastřelen generál, který měl na starosti íránský jaderný program. Zabil ho robotický odstřelovač řízený přes satelit, který se po akci sám zničil.

Ve světě působí řada teroristických organizací. Podívejte se, jaké jsou ty nejznámější:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz