Zajímavosti

Pozůstatky husitského řádění: Archeologové našli středověkou kuchyni

Pozůstatky husitského řádění: Archeologové našli středověkou kuchyni
Archeologové představili unikátní nález. Středověké stavení zřejmě vyhořelo po útoku husitů Zdroj: Národní památkový ústav

V historickém centru v Novém Jičíně v Moravskoslezském kraji objevili archeologové pozůstatky stavení, které pochází z dob husitských válek. Podle odborníků dům tehdy shořel.

Majitelka domu č. 91 v Křižíkově ulici v Novém Jičíně zjevně netušila, co se ukrývá pod podlahou jejího domu. Při rekonstrukci archeologické výzkumy odhalily kuchyni se zděnou pecí, ohništěm a keramickým nádobím i s pokličkami a dřevěnou vařečkou.

Kromě kuchyně archeologové odkryli také základy dalších kamenných místností a pozůstatky původní dřevěné podlahy, která zuhelnatěla žárem. Mezi drobnými cennostmi se při výzkumu objevily také pozůstatky ženského náhrdelníku, visací zámek od dveří nebo truhlice, trojzubé vidle a hrot kopí.

Související obsah

​Na nálezech se podílí ostravské pracoviště Národního památkového ústavu a Muzeum Novojičínska. "Zdá se, že se pod stávající podlahou nádvorní světnice domu nachází pozůstatky původní dřevěné stavby s hliněnou omazávkou stěn, s prkennou podlahou, pecí a ohništěm. Pravděpodobně je to kuchyně středověkého domu, který zanikl jednorázově požárem někdy v průběhu 15. století, možná v souvislosti s dobytím města husity v roce 1427," uvedl archeolog ostravského pracoviště Národního památkového ústavu František Kolář.

Původní podoba středověkých domů je zachována do současnosti zřídkakdy. A to kvůli nesčetným přestavbám a změnám způsobu výstavby z původně dřevěných a hliněných staveb na dnešní zděné. Novojičínský nález je tak archeologickou výjimkou.

bd, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz