Napřímo

Špidla zhodnotil současnou vládu: Musí překročit svůj stín, jinak potěš pánbůh

Jak si Česko vede během prvního měsíce předsednictví a zvládnou se sociální demokraté zvednout ze dna? To jsou některé z otázek, které ve středu položila moderátorka Bára Divišová expremiérovi Vladimíru Špidlovi. Ten řekl, co by podle něj vláda měla dělat. Nastínil také, jak vidí budoucnost sociální demokracie.

Česko se před měsícem ujalo předsednictví Evropské unie. "Myslím, že to žádná hra o nápravu reputace není. 13 let od minulého předsednictví je dávno pryč. Na pády demokratických vlád je EU zvyklá," míní Špidla.

Současná vláda nastupovala v poměrně nelehké době. Jak se podle Špidly daří vládě aktuálním krizím čelit? "Vláda Petra Fialy si ještě rukou společnou s ANO podryla příjmy veřejných rozpočtů snížením superhrubé mzdy. A vytváří si hranici, kterou nechce překročit, což nemůže zvládnout," tvrdí Špidla.

Vláda by podle něj měla rozhodně zvýšit daňové příjmy. "A to tím, že by zdanila něco, co bych nazval válečnými zbohatlíky. Naše banky se staly rentiéry tím, že je velmi vysoká inflace, tak naše národní banka má vysoké úroky. Tyto úroky pak banky využívají jako rentiér, vznikají další disponibilní zdroje, inflace je pořád velmi vysoká. A toto působí proinflačně," nastínil expremiér.

Související obsah

​Podle něj je proto na vládě, aby zasáhla. "Zdanění mimořádně velkých zisků u právnických osob je naprosto v pořádku," doplnil Špidla. Vláda nyní připravuje také energetický tarif, který podle něj vůbec neřeší podstatu problému. "Je to krátkodobé a neřeší to cenovou tvorbu. Vláda by měla převzít ČEZ, aby mohla přímo ovlivnit tvorbu. A nemuselo by se to financovat z veřejných financí," doplnil s tím, že vláda propásla příležitost, když dávala ČEZu půjčku.

Fialův kabinet se podle něj bude bránit zvýšení daní. "Je konzervativně pravicová, je vidět, že svou politiku berou vážně. Ale realita je taková, že buď zůstane ideologicky zaslepená – a potom potěš pánbůh, nebo dokáže překročit svůj stín. A to se pak situace dá zvládnout," míní bývalý premiér.

Související obsah

​Sociální demokracie se dle Špidly mobilizuje po velmi těžké porážce, kterou utrpěla v posledních volbách. Sám by se vsadil, že se ČSSD podaří vrátit do vysoké politiky. "Je vůle zápasit, je vidět, že se zvedáme. Jsou důvody, proč sociální demokracie má místo v české politice. Vždy se snažíme zastávat těch, kteří jsou slabší. V té krizi to slabší mají dvakrát tak těžké," řekl Špidla.

Na sestřih z rozhovoru se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz