Cestujeme bezpečně

Skvosty známého architekta: Podívejte se, co můžete navštívit v Barceloně

Skvosty známého architekta: Podívejte se, co můžete navštívit v Barceloně
Zajímavá místa v Barceloně Zdroj: Getty Images

Barcelona je jakožto druhé největší město Španělska známá díky originálním stavbám architekta Antoniho Gaudího. Přinášíme vám proto přehled zajímavých míst, která zde můžete navštívit.

Sagrada Família

Chrám smíření Svaté rodiny neboli La Sagrada Família je nejslavnějším dílem architekta Gaudího. Monumentální stavba je považována za dominantu města. Její výstavba začala v roce 1882 a trvá dodnes. Důvodem je náročnost stavby a také financování, které jde pouze z příspěvků a výběru vstupného. Předpokládá se, že by chrám mohl být dokončen v roce 2026 na stoleté výročí Gaudího smrti.

Související obsah

Gaudí svůj život zasvětil právě tomuto chrámu, na stavbě strávil více než 40 let. V době jeho nečekané smrti byla dokončena pouze jedna z osmnácti plánovaných věží, novogotická krypta a východní průčelí, což odpovídá zhruba desetině jeho plánů. Stavba se má pyšnit celkem 18 věžemi symbolizujícími 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a Ježíše Krista, která má být s výškou 170 metrů nejvyšší kostelní věží na světě.

Vstupné se dělí na vstupenku pouze do katedrály a na vstupenku umožňující jízdu výtahem na severní i jižní věž. V současnosti však kvůli stavbě vstup na věže není možný. Cena za dospělého se pohybuje kolem 600 korun, děti do jedenácti let mají vstup zdarma. Chrám je otevřený pro veřejnost každý den od 9 do 18:00 hodin. 

Casa Batlló

Budovu Casa Batlló Gaudí přestavěl v letech 1904 – 1906. Chtěl totiž vždy stavět s respektem k přírodě, ze které mimo jiné čerpal inspiraci. Mírně zvlněná fasáda, na níž se nacházejí balkóny ve tvaru lebek a okna rozdělená holenními kostmi, je pokryta třpytivými mozaikovými kamínky. Jen nedaleko od místa, kde tento dům stojí, narazíte na další Gaudího skvost Casa Milá.

Související obsah

Vstupné patří k nejdražším ze všech památek v Barceloně, automaticky však obsahuje audioprůvodce. Cena za dospělé se pohybuje kolem 800 korun, děti do 12 let mají vstup zdarma. Otevřeno je denně od 9:30 do 17:30.

Casa Milá

Nejslavnějšímu Gaudího domu se v Barceloně neřekne jinak než La Pedrera, tedy kamenolom, oficiálně je však známá pod názvem Casa Milá. I zde slavný architekt zcela upustil uzdu své bohaté fantazii. Tam, kde jen to bylo možné, se vyhnul přímým liniím. Stavba se pyšní těžkými vlnitými tvary, zakřivením a vyhloubením.

Vstupné za dospělého se pohybuje kolem 600 korun, děti od sedmi do dvanácti let mají vstup za 300 korun. Otevřeno je zde od 9 do 18:30, noční prohlídky probíhají mezi 20:40 a 22:00.

Park Güell

Park Güell je dalším ze slavných děl Gaudího. Rozlehlý park s bohatými architektonickými prvky v minulosti uchvátil i malíře Salvatora Dalího. Vyznačuje se nejmenšími detaily a je plný zajímavých barevných soch, struktur, zídek a dalších prvků s typicky netradičními tvary.

Související obsah

Díky své poloze ve strmém svahu naskytne nádherné výhledy na celou Barcelonu. Vstupenky lze zakoupit pouze on-line a cena za dospělého se pohybuje kolem 250 korun. Děti od 7 do 12 let zaplatí 170 korun. Otevřeno je denně v časech od 9:30 do 19:30.

La Rambla

La Rambla je nejznámější ulicí Barcelony. Začíná u přístavu Port Vell a končí na náměstí Plaça de Catalunya. Rušná ulice je dlouhá přes jeden kilometr a ve dne i v noci je plná prodejců, umělců, živých soch a pouličních představení.

Související obsah

Při návštěvě ulice stojí za zmínku také zajít na Mercat de la Boqueria, což je největší a nejstarší tržnice v Barceloně, Café de l'Opera, tedy jeden z nejznámějších barcelonských barů s historií až do 19. století, nebo také Placa Reial, což je zastrčené náměstí s arkádami po celém obvodu. Od La Rambly leží jen pár metrů. 

Magická fontána

Hlavním časem, kdy se vyplatí fontánu navštívit, je však jednoznačně večer. Za soumraku a za tmy totiž začíná velkolepá show, kdy proudy vody tančí podle hudby z reproduktorů, zatímco celou choreografii doplňuje hra barevných světel z desítek reflektorů. 

Související obsah

Tančící a zpívající vodní show probíhá od května do října mezi 21:00 a 23:30 v intervalech 15 minut. Za vstup k fontáně se neplatí žádné vstupné. Během dne je možné pokochat se majestátními rozměry fontány s více než 3 600 tryskami vytvářejícími různé choreografie. Nejvyšší výtrysk vody vystoupá až do výšky 50 metrů a v parných letních dnech je rozprašek vody po okolí vítaným osvěžením.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz