Tipy na výlet

Tipy na výlety: Rodiště Žižky i město, které nepadlo. Vydejte se po stopách husitů

Jižní Čechy jsou historicky spjaté s husitským hnutím. Právě tam se narodil nejslavnější husitský vojevůdce Jan Žižka či mistr Jan Hus. A také tam husité vybudovali za pouhých několik měsíců město Tábor. Štáb TV Nova na některá historicky významná místa vyrazil s kamerou. Vydejte se po stopách husitů spolu s ním.

Kde jinde začít putování za husitským hnutím než v Trocnově, který je rodištěm nejznámějšího husitského vojevůdce Jana Žižky. V roce 1960 tam na jeho počest vybudovali památník o rozloze přes 11 hektarů. "Máme tady archeologické pozůstatky nálezů dvorců. Za námi je mohyla Jana Žižky a pak je tady památné místo, kde se měl Jan Žižka narodit v dubu nebo pod dubem," přiblížil Lukáš Faktor z Jihočeského muzea.

Celý areál lze navštívit zdarma, vstupné je pouze do budovy památníku. Ani ten byste ale neměli vynechat. "Je tam umístěna historická expozice, která má návštěvníky seznámit se životem jednoho z našich nejvýznamnějších vojevůdců. Můžeme návštěvníky nalákat na některé rekonstrukce a modely, které mohou spatřit a sami ovládat," doplnil Faktor.

Související obsah

Navíc si tam můžete vyzkoušet i středověké šaty. K areálu příští rok v dubnu přibude i replika středověké vesnice, kde návštěvníci zažijí pravou atmosféru středověku na vlastní kůži.

Za návštěvu stojí i Písek, kde si připomenete jednu z nejslavnějších husitských bitev, tedy tu u Sudoměře, kde Jan Žižka s hrstkou husitů slavně zvítězil nad jízdou křižáků a katolických pánů. Kromě mohyly samotného vojevůdce tam stojí asi 200 metrů od památníku čtyři dřevěné sochy husitských bojovníků.

A stejně jako Žižka se odtud i reportéři přesunuli do města Tábor, které Husité vybudovali v roce 1420. "Tábor, správně řečeno Hradiště hory Tábor, si získal pověst nedobytného města. Za dobu husitských válek nikdy nepadlo," nastínil ředitel Husitského muzea v Táboře Jakub Smrčka.

Nejlepší pohled na město a jeho křivolaké uličky je z věže kostela Proměnění Páně nebo z ochozu bývalého hradu Kotnov. Celému husitskému hnutí se pak věnuje expozice v táborské Staré radnici. Nebude na vás čekat žádné nudné čtení, ale naopak filmové ukázky nebo zajímavé exponáty.

Související obsah

V expozici se nezapomíná ani na děti. Čekají na ně tematické komiksy, tajné zásuvky nebo dvířka s úkoly. Vstupné do muzea vyjde dospělého na 80 korun, senioři, studenti nebo děti od 6 let zaplatí 60 korun. Pokud by vám to bylo málo, v létě se můžete ve Staré radnici příjemně zchladit ve středověkém podzemí nebo se podívat do druhého největšího gotického sálu v Česku.

Ani ne 15 minut od centra Tábora se nachází zřícenina gotického Kozího hrádku. Ta je neodmyslitelně spjatá s mistrem Janem Husem, který tam nalezl útočiště v roce 1413. Celý objekt si návštěvníci procházejí sami. Každou neděli až do 18. září se tam ale konají komentované prohlídky s tematickými procházkami po okolí. Vstupné je pro dospělého 30 korun, snížené pak stojí 20 korun.

Dojet tam můžete autem, na kole nebo se vydat po některé z turistických tras pěšky. Kolem zříceniny navíc vede i naučná stezka s úkoly pro děti.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz