Domácí

Evropské země zavádějí drsná opatření. Budou mít Češi vodu na příděl?

Evropské země zavádějí drsná opatření. Budou mít Češi vodu na příděl?
Sprcha - Ilustrační foto. Zdroj: Profimedia

Ve sprchách veřejných bazénů německého Hannoveru nepoteče teplá voda, ve španělských kinech nebude více než 19 °C, ve Francii zavádějí pokuty pro klimatizované obchody, které nechávají otevřené dveře. To je jen zlomek z úsporných opatření, která v souvislosti s energetickou krizí zavádějí některé evropské země. Redakce TN.cz zjišťovala, zda se podobná opatření chystají zavést také čeští zákonodárci.

Ceny energií drasticky rostou a způsobují vrásky na čele nejen domácnostem, ale i firmám. Například na plynu jsou přímo závislá různá průmyslová odvětví. Na zvyšování cen nese svůj podíl viny i konflikt na Ukrajině. Některé evropské země proto zavádějí výrazná opatření. Podle portálu Insider se mluví dokonce o teplé vodě na příděl.

Česká vláda zatím taková drakonická opatření nechystá. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) však v nejbližší době navrhne změnu vyhlášky, která stanovuje teplotu vytápění v bytových, administrativních a dalších prostorách. "V případě vyhlášení předcházení stavu nouze v teplárenství bude na základě této navrhované změny možné tuto teplotu, která je nyní stanovena v průměru na 20 °C, mírně snížit. Cílem bude snížit spotřebu plynu v případě výpadku dodávek z Ruska," sdělil redakci TN.cz vedoucí tiskového oddělení MPO Marek Vošahlík.

Související obsah

​Ministerstvo zároveň vydalo manuál, který poradí, jak na úspory ve veřejných budovách. Vláda dala jednotlivým resortům za úkol dodržovat tento manuál a realizovat úsporná opatření ve státních budovách. "Stejně tak připravuje praktické rady, jak ušetřit energie v domácnostech a firmách, a to zejména v oblasti vytápění," doplnil Vošahlík.

Některé evropské země přitvrzují

Například v německém Hannoveru dojde k omezení pokojové teploty na maximálně 20 °C, vypne se osvětlení fasád veřejných budov i fontány ve městě. V umyvadlech ani ve sprchách v bazénech či na sportovištích nepoteče teplá voda, koupelny nebude možné vytápět plynem. "Cílem je snížit spotřebu energie o 15 procent. Jde o reakci na blížící se nedostatek plynu, který představuje velkou výzvu pro obce, a zejména pro tak velké město, jako je Hannover," vysvětlil starosta Hannoveru Belit Onay na webových stránkách města. A dodal: "Každá ušetřená kilowatthodina chrání zásobník plynu."

Související obsah

​Nizozemská vláda přišla podle agentury AP s kampaní "Flip the Switch" (přepneš vypínač), v níž naléhá na občany, aby se nesprchovali déle než pět minut a aby používali slunečníky místo klimatizace. Italská vláda zase doporučuje zavést limity pro vytápění nebo klimatizaci ve veřejných budovách. Starostové ve Francii zavádějí pokuty pro klimatizované nebo vytápěné obchody, které nechávají otevřené dveře.

Španělská vláda v pondělí schválila, že všechny veřejné budovy, jako jsou obchodní domy, kina, pracoviště, hotely, nádraží či letiště, nelze v létě ochlazovat na méně než 27 °C a v zimě vytápět na více než 19 °C. Premiér země Pedro Sánchez dokonce požádal kancelářské pracovníky, aby nenosili kravaty. Zřejmě proto, aby zmírnil v kancelářích pokušení používat klimatizaci. Sám šel příkladem a na tiskové konferenci vystoupil v košili s rozhalenkou.

Evropská města kvůli rostoucím cenám energií podnikají drastická opatření:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz