Domácí

Déšť pomohl houbám v lesích. Podívejte se, kam a na co vyrazit. MAPA

Déšť pomohl houbám v lesích. Podívejte se, kam a na co vyrazit. MAPA
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

I když to poslední dobou nevypadalo v lesích pro houbaře zrovna růžově, deštivé počasí přece jen pomohlo. Místy se tak houby začínají znovu objevovat. Podle mykologů to však mohou znovu utnout vedra, která Česko trápí.

Dlouhodobé sucho, které v Česku stále trvá, houbám příliš nepřeje. Nyní však pomohl déšť a vlhké počasí posledních dnů. Houbaři proto mají jedinečnou příležitost vyrazit do lesů. Je však důležité vědět, kam se vydat. Podle mapy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mohou na houby natrefit například na východě republiky, v jižních Čechách nebo okolí Prahy.

Pokud tedy narazíte na dobrá místa, můžete najít celou plejádu hub. "Houbaři nosí některé holubinky, například namodralou nebo nazelenalou. Ukázal se také vzácný ryzec. Rostou místy i lišky a muchomůrky růžovky, což jsou naše nejchutnější houby," řekl TN.cz mykolog Libor Tmej.

Výskyt hub:

Mapa hub Zdroj: ČHMÚ

Houbaři však mohou v lesích nalézt i hřiby. "Ve smrčinách je třeba hřib smrkový. Objevuje se i hřib dubový a babky. Je to ale spíše místy, ne masově," doplnil Tmej.

Podařil se vám parádní úlovek? Pochlubte se nám. Své fotografie plných košíků i hub můžete zasílat na e-mail zpravy@nova.cz nebo na náš facebookový profil TN.cz.

Podle mykologů však mohou růst hub utnout znovu vysoké teploty, které teď Česko sužují. Meteorologové dokonce vydali před vedrem výstrahy, teploty totiž mohou překročit i 34 °C. Více informací se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Související obsah

Odborníci se shodují, že letošní houbařská sezona je jednou z nejhorších. "Je to velmi špatná sezona, hrozně podprůměrná. Jsme si mysleli, že horší než loni to nebude. Že se podhoubí vzpamatovávají a letos to začne. Očekávání se ale nenaplnilo," smutnil Tmej.

Stále však věří, že sezonu mohou zachránit podzimní měsíce. "Ještě zbývá podzim, kdy začíná hlavní sezona hub. Všechno je to o srážkách. Půdní profil je vyprahlý," uzavřel Tmej.

​Podívejte se, jak se sbírají vzácné houby pro restaurace:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz