Zajímavosti

Datová schránka bude pro část lidí povinná. Přidělí se automaticky

Datová schránka bude pro část lidí povinná. Přidělí se automaticky
Datová schránka (ilustrační snímek) Zdroj: TV Nova

Zájem o datové schránky v posledních dnech rostl a počet jejich uživatelů z řad fyzických osob se vyhoupl přes půl milionu. Toto číslo by se mělo i nadále zvyšovat. Některým lidem se totiž bude schránka zřizovat automaticky ze zákona.

Datová schránka hlásí další milník. V pondělí totiž překonala hranici půl milionu fyzických osob, které ji používají. "Je to důkaz toho, že lidé datovkám přichází na chuť a využívají je pro komunikaci. Ať už s úřady, nebo třeba s podnikateli a firmami," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan v tiskové zprávě.

Uživatelů bude přibývat, a to kvůli novému nařízení. Od příštího roku se tak rozšíří skupina, které budou datové schránky zřizovány automaticky. Jednou z těchto skupin jsou občané, kteří se poprvé přihlásí například do eObčanky. Dále pak do eGovernmentu a bankovní identity.

Související obsah

Další jsou pak OSVČ, které budou muset ze zákona povinně datovou schránku využívat. Ta jim bude podle mluvčí ministerstva vnitra Kláry Dlubalové založena automaticky po zápisu do příslušné evidence.

Uživatelům slouží datová schránka ke komunikaci s orgány veřejné moci nebo třeba firmami, které ji mají také zřízenou. Korespondenci do ní mohou zasílat i poskytovatelé energií či banky. Zřídit ji můžete na pobočkách Czech POINT. Více než pětina uživatelů je v Praze, mezi těmi zahraničními pak vedou s počtem 525 Slováci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz