Domácí

Vláda předvede energetický tarif až za tři týdny. Konkrétní částku ale neřekla

Příspěvek na drahé energie vláda domácnostem vyplatí minimálně na dvakrát. Poprvé na začátku října, zbytek až příští rok. Přesné parametry takzvaného energetického tarifu chce vláda projednat a zveřejnit za tři týdny. Pomoc se má vztahovat na ty, kteří využívají elektřinu a plyn. Podpora půjde i těm, kteří jsou napojeni na teplárny či kotelny.

Jak přesně by měla pomoc vypadat, zatím nikdo netuší. Známé jsou jen dílčí parametry. V úterý vláda oznámila, že letos bude pomoc jen minimální. Většinu z takzvaného úsporného tarifu uvidíme až příští rok.

"První část podpory vyplatíme na začátku října a druhou část vyplatíme nejpozději na začátku příštího roku. Alokovali jsme 25 procent z těch 66 miliard na tento rok a zbytek na příští rok," řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Související obsah

​"Finální distribuce úsporného tarifu k jednotlivým českým domácnostem se nyní připravuje. Nic není zatím rozhodnuto," oznámil premiér Petr Fiala (ODS). O konkrétní podobě energetického tarifu by podle ministerstva průmyslu a obchodu měla vláda jednat 24. srpna. Teprve pak se domácnosti dozví, jakou částku můžou čekat.

Co si o připravovaném energetickém tarifu vlády myslí lidé? Podívejte se na jejich reakce:

"Vláda to připravuje už od února a výsledek je takový, že je srpen a nevíme vůbec nic," stěžoval si poslanec Karel Havlíček (ANO).

Domácnosti by se ale měly k příspěvku dostat automaticky. Dodavatelé jim ho odečtou z faktury. I energetickým společnostem ale chybí informace, a to například o tom, jak chce vláda příspěvek řešit po administrativní stránce. "Čekáme na upřesnění celé věci. Na tomto základě potom budeme podnikat další kroky, které se týkají například úpravy systémů," sdělil mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

Související obsah

​Vláda bude zřejmě i příspěvek na plyn vyplácet přes faktury na elektřinu. "Elektřinu má připojenou každá domácnost, tak jsme si řekli, že bude jednodušší vyplatit i příspěvek na plyn přes tarif na elektřinu," vysvětlil Síkela.

"Je to výsměch všem těm, kteří dneska mají účet za energie o řád vyšší. Je to pozdě, je to málo," myslí si Havlíček.

"Místo toho, abychom se soustředili na ty, kteří tu pomoc opravdu potřebují, tak budeme zase plošně rozdávat všem," oponoval investor Radovan Vávra.

"Lidé, kteří mají naspořeno třeba miliony na účtech, dostanou stejnou podporu jako ti nejchudší. To je absurdní," kritizuje rozhodnutí vlády dluhový poradce člověka v tísni Daniel Hůle. Kvůli stoupajícím cenám plynu i elektřiny hrozí podle organizace Člověk v tísni odpojení od energií řádově statisícům domácností.

Podle ekonoma Víta Hradila vláda zvolila pomalé a hloupé řešení krize:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz