Zahraničí

Farmář našel na svém pozemku záhadný předmět z vesmíru

Farmář našel na svém pozemku záhadný předmět z vesmíru
Záhadný předmět Zdroj: Profimedia

Na pozemcích rozsáhlých rančů a farem lze jen zřídkakdy najít něco zajímavějšího než přerostlou trávu a široká pole. Na farmáře z jižní Austrálie však čekalo překvapení. Do pastvin na jeho farmě se totiž zaryl záhadný černý předmět, který přiletěl z vesmíru.

Když australský farmář Mick Miners vyrazil na obhlídku svých pozemků v Novém Jižním Walesu, nečekal, že najde něco neobvyklého. Vprostřed travnatých plání na něj ale čekal záhadný předmět. Zdálky připomínal mrtvý strom, bližší pohled ale ukázal, že jde o něco mnohem podivnějšího.

Ze země tam trčel zčernalý kus oceli, který byl velký jako člověk. Na místo jej ale nikdo nepřivezl. Předmět spadl z vesmíru. Jednalo se o kus rakety, která na pozemek dopadla na začátku července, píše portál BBC. V oblasti objevili farmáři dva další spadlé kousky.

Související obsah

​Na místo se přijeli podívat experti z Australské vesmírné agentury (ASA), kteří si podivný úlomek důkladně prohlédli. Na základě pozorování usoudili, že všechny podezřelé kusy kovu pocházejí z vesmírné rakety, která patřila společnosti miliardáře Elona Muska SpaceX.

Části rakety, které spadly na pozemky, patřily k palivovým nádržím, které pomáhají raketě dostat se na oběžnou dráhu. Při průletu atmosférou obvykle shoří, tyto kusy však cestu na Zemi přežily. "Pokud lidé najdou další předměty, které vypadají jako úlomky z rakety, neměli by na ně sahat nebo se je snažit přenést," řekl portálu Guardian mluvčí ASA.

Raketa, ze které úlomky pocházely, vzlétla do vesmíru v listopadu 2020. Po 20 měsících na oběžné dráze část úlomků začala opět padat k Zemi. Černé zbytky rakety dopadly na Zemi 9. července okolo sedmé hodiny ráno.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz