Zahraničí

Odlet na dovolenou v ohrožení. Na deseti letištích budou zaměstnanci stávkovat

Odlet na dovolenou v ohrožení. Na deseti letištích budou zaměstnanci stávkovat
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimed

Zpráva, kterou cestující nechtějí slyšet, a to zejména ti, kteří mají dovolenou naplánovanou už několik měsíců.⁠ Portugalské odbory vyhlásily na deseti tamních letištích třídenní stávku. Ta proběhne o předposledním prázdninovém víkendu kvůli nespokojenosti s platy a pracovními podmínkami. Mnoha lidem tak hrozí například zrušení letu.

Stávku vyhlásily portugalské odbory SINTAC a SQAC v pondělí, a to pro deset letišť, která spravuje společnost ANA. Podle veřejnoprávního zpravodajství RTP se očekává vysoká účast. Stávka je naplánovaná na předposlední prázdninový víkend. Odstartuje o půlnoci na pátek 19. srpna a potrvá až do konce neděle 21. srpna.

Konkrétně se jedná o letiště v Lisabonu, Portu, Faru a Beji, na Azorech v Ponta Delgadě, Santa Marii, Floresu a Hortě, dále pak na Madeiře a v Porto Santu. Nejsilnější dopad může mít na lisabonské letiště, které je nejfrekventovanější. V roce 2019 odbavilo zhruba 30 milionů cestujících, uvedla společnost ANA v tiskové zprávě.

Vyhlášení stávky přišlo poté, co zaměstnanci a společnost ANA nedokázali dospět ke konsenzuální dohodě. Pracovníci po společnosti požadují zvýšení mezd, přijetí nových zaměstnanců a zrušení pozastavení příspěvků do penzijního fondu. Podle odborů je potřeba posílit personální kapacity, a to nejen pro samotný provoz letiště, ale i technickou údržbu a záchranné akce. 

Související obsah

​"Tváří v tvář neflexibilitě návrhů předložených ANA/VINCI v uplynulém roce a snaze omezit práva zakotvená v podnikové dohodě, o která zaměstnanci bojovali desítky let, považují SINTAC a SQUAC za naléhavé ukončit tuto slepou politiku a nestabilitu," uvedly odbory ve svém společném prohlášení.

Komplikace, které v případě stávky mohou nastat na portugalských letištích, tak jenom zhorší situaci, která panuje letos v létě. Letiště čelí nedostatku personálu po covidu a velkému návalu cestujících. Problémy se nevyhnuly ani českým letištím.

Lety po celé Evropě nabírají i několikahodinová zpoždění:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz