Zahraničí

V Chorvatsku není špinavé moře, zlobí se někteří Češi. Naváží se do svých krajanů

V Chorvatsku není špinavé moře, zlobí se někteří Češi. Naváží se do svých krajanů
Pláž v Chorvatsku (Ilustrační snímek) Zdroj: Profimedia

Zatímco pro některé Čechy byla letos dovolená v Chorvatsku zklamáním, jiní na ni stále nedají dopustit. Zkušenosti nespokojených návštěvníků zpochybňují s tím, že znečištěné moře nezaznamenali, naopak prý bylo průzračné. Někteří dokonce tvrdí, že jsou to právě Češi, kteří Jaderské moře znehodnocují, a to například odhazováním odpadků.

Od začátku prázdnin se na redakci TN.cz obrátilo už několik Čechů, kteří byli letos s dovolenou v Chorvatsku nespokojení. Poukazovali mimo jiné na moře znečištěné splašky. S kritikou ale nesouhlasí řada jiných turistů, kteří zkušenosti svých krajanů zpochybňují. Například pan Miloš pobýval dva týdny v Podgoře, v letovisku, na které si právě několik návštěvníků stěžovalo.

"Nepozorovali jsme žádné znečištění. Absolutně čistá, průzračná voda nás provázela celou dovolenou na hlavních dvou plážích po celých 13 dnů," sdělil pan Miloš. Ve stejnou dobu tam dovolenou trávily i kamarádky Eva a Jaroslava, které naopak během týdenního pobytu zažily moře znečištěné hned třikrát (psali jsme o tom ZDE).

Související obsah

​"Nevím, v jakém kanálu se koupaly, ale myslím, že to bylo české koupaliště. To nejhorší, co jsme viděli v Chorvatsku, byla česká a slovenská prasata, která se rochnila ve svých odpadcích, co si naházela do moře, na pláž a promenádu, aby se alespoň na čas cítila jako doma," pustil se do českých turistů pan Miloš. A vyzval je, aby přestali v Chorvatsku dělat ostudu.

Nebyla to ale jen Eva s Jaroslavou. Stejnou zkušenost na začátku července redakci TN.cz popsal i pan Lukáš Mičola (jeho příběh si můžete přečíst ZDE), který své tvrzení dokonce doložil fotografiemi (viz galerie).

​"Nejhorší na tom je, že ti, kteří to považují za lež, ani nemusí vědět, že to v inkriminovaný den bylo, protože pokud jdou třeba přes poledne na oběd nebo ráno k moři přijdou později, tak to není záležitost několika hodin," vysvětlil Lukáš Mičola. "Není to rozhodně o tom, poškodit krásné a pohostinné Chorvatsko jako takové, ale aby se turista nemusel koupat ve splaškách, když jede s rodinou k moři. Je pravda, že jsou asi i tací, kterým tohle nevadí, ale já mezi ně určitě nepatřím," dodal.

Za hodinu bylo vše pryč

Podle Evy s Jaroslavou tento stav vždy trval pouze chvíli. "Za hodinu bylo vše pryč, jako by se nic nestalo. Voda byla jinak velmi čistá a průzračná, ale takové zkušenosti je škoda," popsala paní Eva.

Naopak Venda patří mezi turisty, kteří špatnou zkušenost nemají. Na Makarskou riviéru jezdí s rodinou už několik let, pro svou dovolenou volí Živogošće, tedy vesnici ležící kousek od Podgory. "Ani letos si nemůžeme vůbec na nic stěžovat. Vrátili jsme se před dvěma týdny, moře čisté a ceny téměř bez změny od loňského roku. Hysterii ohledně cen nerozumím a moře bylo průzračné jako v minulých letech," sdělila redakci TN.cz.

Související obsah

​Chorvatsko dlouhodobě patří mezi země s nejvyšší kvalitou vody v Evropě. Jak statistický úřad Evropské unie Eurostat, tak Evropská agentura pro životní prostředí zemi na základě shromážděných dat zařadily na přední příčky žebříčku nejčistějších vod na koupání v roce 2021. Ve statistice Eurostatu bylo Chorvatsko dokonce na úplně prvním místě.

To, že v Podgoře tento problém existuje, ale televizi Nova přímo na místě potvrdilo i tamní infocentrum. Personál reportérce, která v té době v Chorvatsku natáčela, sdělil, že splašky do moře vypouštějí lodě a není prakticky možné s tím něco udělat. O znečištěné vodě několikrát informovala i chorvatská média.

Na začátku července web RTL.hr napsal, že obyvatele Podstrany, která se nachází kousek od Splitu, naštvaly výkaly, toaletní papír a mrtvé krysy v moři. Někteří prý na problém upozorňují už roky. Potíže nastávají obvykle po vydatnějším dešti. O týden později tamní média, mezi nimi i Index.hr, varovala před znečištěním vody fekáliemi v Korčule. Ve vzorcích byla odhalena bakterie E. coli. Zdravotní úřad dokonce dočasně vydal zákaz koupání.

Jaderské moře letos potrápily i přemnožené medúzy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz