Zahraničí

Změna v propagandě Kremlu. Boje na Ukrajině přirovnává k první světové válce

Změna v propagandě Kremlu. Boje na Ukrajině přirovnává k první světové válce
Zdroj: TV Nova

Ruská propaganda v posledních týdnech připravuje nové manuály pro státní a provládní média a také ruské politiky. Nově odhalenou součástí těchto manuálů je také přirovnání konfliktu na Ukrajině k první světové válce. V obou případech totiž bylo podle Kremlu Rusko k válce donuceno.

Kreml usilovně pracuje na novém návodu pro ruská média a politiky, v němž informuje, jak hovořit o válce na Ukrajině. Již dříve propagandistům doporučil válku přirovnávat k historickým událostem svěcení Rusi a bitvě na Něvě a zároveň vykreslovat Západ jako síly ateismu, které se snaží rozložit Rusko. 

O nejnovějších částech manuálu propagandy informoval ruský nezávislý portál Meduza. Podle něj Kreml připravil nové způsoby, jakými vykreslit válku na Ukrajině. Obzvlášť oblíbené je přirovnávání současných událostí k velkým momentům ruských dějin.

Související obsah

​Jinak tomu není ani v tomto případě. Ruská propaganda tentokrát srovnává současnou situaci s vypuknutím první světové války. Z rozpoutání jednoho z nejstrašnějších konfliktů v dějinách lidstva viní západní mocnosti. "Západ pravidelně rozpoutává války kvůli svým koloniálním zájmům," tvrdí Kreml.

Rusko pak má být do těchto konfliktů nedobrovolně vtaženo. Jako obhajobu uvádí vztahy k jiným národům, jejichž příslušníky nechtělo ponechat napospas centrálním mocnostem. Příkladem je Srbsko, s nímž bylo Ruské carství spojené na začátku první světové války a kvůli kterému se do války zapojilo jako jeden z prvních států.

Zapojení do války spolu se Srbskem se nyní Rusko snaží přirovnávat k podpoře separatistů ze samozvaných států Doněcké a Luhanské lidové republiky. Rusko tak chce vytvořit představu, že se zastává bratrských národů, které jsou utlačované západními státy.

Související obsah

​Historické podobnosti však nejsou tím jediným, na co Kreml cílí. Zesiluje také slovní útoky na země Západu, které podle něj od roku 2014 sponzorují skupiny cílící na Rusy. "USA udělaly z Ukrajiny přední linii v konfrontaci Západu proti Rusku. A Rusko bylo nuceno zahájit speciální vojenskou operaci," tvrdí podle Meduzy Kreml.

Pro Moskvu hrají USA zásadní roli. Velká část ruské propagandy totiž míří právě proti Spojeným státům. Ty nyní Rusko obvinilo z přímého zapojení do války. "Bidenova vláda je přímo zodpovědná za všechny raketové útoky schválené Kyjevem na civilní zóny a infrastrukturu na Donbase," prohlásil podle BBC ruský generál Igor Konašenkov.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz