Krimi

Zákrok na Babišově mítinku prověří GIBS. Šéf policie zkritizoval zakleknutí chlapce

Chováním policistů na mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Po řadě incidentů na setkání s občany požádal o prověření premiér Petr Fiala (ODS). Vlnu reakcí totiž vyvolalo zakleknutí školáka na Českobudějovicku.

Situace a atmosféra na mítincích Andreje Babiše s občany se v poslední době pořádně vyhrotila. Objevily se navíc informace o několika incidentech během těchto setkání.

Policejního prezidenta Martina Vondráška znechutil poslední případ, kdy neuniformovaní policisté měli v Borovanech na Českobudějovicku zakleknout školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. "Jako policejní prezident i občan země si vážím jejího demokratického zřízení. Můžeme se pokojně shromažďovat a vyjadřovat své názory. Policisté musí vždy vystupovat na shromáždění nestranně, byť zákroku předcházela protiprávní jednání," sdělil Vondrášek s tím, že veškerý materiál už předal GIBS k prověření.

Související obsah

"Hlídka, která zakročila, vyzvala muže, aby prokázal totožnost a setrval na místě. Poté, co neuposlechl, zakročila. Jestli byl zákrok přiměřený a oprávněný, posoudí GIBS. Když ale vidím policistu ve službě s čepicí politického subjektu, jak zaklekává v místě krku zajištěnou osobu, rozhodně nemám radost a musím konat," doplnil Vondrášek.

Případem se v pátek už začala zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů. "Můžeme potvrdit, že jsme od Policie České republiky převzali spisový materiál týkající se služebního zákroku provedeného v Borovanech. Ubezpečujeme veřejnost, že záležitost bude z naší strany důkladně a objektivně prošetřena," informovala v pátek mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

O prověření jednání policistů požádal i premiér Petra Fiala (ODS). "Na základě zveřejněných informací o chování příslušníků Policie ČR na politických mítincích v jižních Čechách jsem požádal ministra vnitra Rakušana a ředitele GIBS Dragouna o důkladné prošetření všech okolností těchto znepokojujících událostí," napsal na twitteru Fiala v pátek kolem osmé ráno. Podle Fialy je pro demokratický stát důležitá důvěra veřejnosti v nestrannost a profesionalitu represivních složek.

K případu se vyjádřil také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Naprosto chápu rozhořčení a zděšení veřejnosti ze zásahu policie a zcela ho sdílím. Jsem rád, že policie ústy policejního prezidenta zákrok jednoznačně odsoudila a bude ho řešit. Až policie zásah prošetří, osobně se seznámím se závěry," podoktl Rakušan.

Související obsah

Rakušan žádá prověření celé události. "Detailní prošetření excesu, kázeňské postihy pro chybující policisty, představení taktiky PČR při podobných akcích. A také aby byli policisté v těchto případech vždy viditelně označeni. To budu požadovat od policie na pondělní schůzce s policejní prezidentem. Se závěry schůzky seznámíme veřejnost," uvedl.

Incidenty však rozhořčily také další politiky a širokou veřejnost. "V normální demokratické zemi by dnes už měl sbaleno jak policejní prezident, tak ministr vnitra. Já vím, že to není jejich vina. Ale je to jejich odpovědnost. Tahle odpudivá lůza jsou jejich podřízení, které platíme. A zneužívají pravomoce, které jim svěřili," rozhořčil se bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Andrej Babiš neurvale a ’chráněn‘ policisty v civilu říká svým věrným: ‘ANO, voliči vládních stran jsou fašisti a nacisti.‘ Očekávám, že už brzo se to objeví na ruské státní televizi," vyjádřil se na twitteru ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Podle Babiše roste agrese. "Na každé zastávce prosím a vyzývám naše podporovatele, ať se nenechají vyprovokovat. Ať nedojde ke konfliktu. Ta míra agrese, zloby a vulgarit ze strany odpůrců ale stále roste," napsal na twitter bývalý předseda vlády.

Ve středu v Českém Krumlově zase dva neuniformovaní policisté spoutali a odvezli ženu. Ta patřila mezi Babišovy odpůrce. Více informací se dozvíte v tomto článku na TN.cz. Také k tomuto případu se vyjádřil v pátek policejní prezident. "Sejdu se s krajským ředitelem a budou mě zajímat odpovědi na otázky. O tom, jak přistupovat k účastníkům shromáždění, se bavíme dlouhodobě. Budu chtít znát všechny detaily a budu se ptát i na přiměřenost zákroku," uzavřel Vondrášek.

K incidentu se vyjádřil také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN):

Evropská komise uzavřela audit o střetu zájmů s ČR. Figuroval v nich i Babiš:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz