Domácí

Naspořené peníze jsou příjem, rozhodl úřad. Manželé přišli o desetitisíce

Naspořené peníze jsou příjem, rozhodl úřad. Manželé přišli o desetitisíce
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Snažili se zodpovědně si naspořit peníze k důchodu, jenže si tím moc nepomohli. Finanční správa totiž výplatu úspor formou předdůchodu definuje jako nový příjem. Má to pak dopad na slevu na manžela.

Ombudsman Stanislav Křeček se zabýval případem ženatého muže, který u daní nedosáhl na slevu na manželku. "Žena pobírala pouze takzvaný předdůchod. Ten byl složený z větší části z peněz, které si sama v předchozích letech nastřádala v doplňkovém penzijním spoření. Finanční úřad muži tvrdil, že celá částka předdůchodu je ženin nový příjem," vysvětlila kancelář ombudsmana.

Případ je podle ombudsmana absurdní hlavně v tom, že kdyby měla žena peníze například na termínovaném vkladu a poté je vybrala, tak by její manžel na slevu na dani dosáhl. "V takovém případě by totiž finanční úřad jako kapitálový příjem započítal pouze výnos z vložených peněz, nikoliv úspory samotné," dodala kancelář ombudsmana.

Související obsah

​Stát se přitom snaží Čechy motivovat k tomu, aby si na důchod spořili. "Ročně tak účastník doplňkového penzijního spoření může získat od státu navíc maximálně 6 360 korun, tedy 12krát 230 korun státního příspěvku a snížení daně z příjmů o 3 600 korun za rok," vyjasnila kancelář ombudsmana.

Sleva na druhého z manželů je aktuálně 24 840 korun. Aby měl člověk nárok na slevu na dani, nesmí jeho manžel či manželka v domácnosti pobírat více než 68 tisíc korun za rok.

Ombudsman upozornil, že v tomto konkrétním případě přišla domácnost stěžovatele za jeden pouhý rok téměř o celou částku státního příspěvku, tedy 28 329 korun, kterou dostala za víc než 17 let spoření.

Související obsah

​"Takový přístup je podle mě zjevně nespravedlivý a absurdní. Navíc je v přímém rozporu se záměrem zákonodárce motivovat občany ke spoření v systému doplňkového penzijního spoření. Pokud to stát myslí s podporou dobrovolného spoření na stáří vážně, měl by urychleně zjednat nápravu," zhodnotil ombudsman Stanislav Křeček.

Křeček o tomto problému jednal s ministrem financí. Následně znovu kontaktoval Generální finanční ředitelství, to však odmítlo změnit svůj výklad.

Redakce TN.cz požádala ministerstvo i ředitelství o vyjádření. "Ministerstvo financí není toho názoru, že by současné nastavení pro přiznání nároku na uplatnění slevy na manžela demotivovalo občany ke spoření na stáří, neboť prověřovaný případ je spíše ojedinělý a se systémem penzijního spoření souvisí jen okrajově. Motivace ke spoření na stáří je v oblasti daně z příjmů fyzických osob nastavena jak ve spořící fázi odpočtem zaplacených příspěvků a osvobozením příspěvků zaměstnavatele na straně zaměstnance, tak i ve fázi výplatní, kdy jsou osvobozeny penze na dobu určitou, činí-li doba pobírání důchodu nejméně 10 let," uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Weiss. Ředitelství možnosti vyjádřit se zatím nevyužilo.

Česká národní banka ve čtvrtek rozhodla, že nebude navyšovat úrokové sazby. Bojí se ekonomické recese:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz