Domácí

Nejsou tu zubaři. Paní Ludmila musí čekat na lékařskou péči celé měsíce

Nejsou tu zubaři. Paní Ludmila musí čekat na lékařskou péči celé měsíce
Zubařská ordinace, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Nedostupnost zdravotnické péče je problém, o kterém se příliš nemluví. V mnoha menších městech a vesnicích přitom žije spousta lidí, kteří musí velmi dlouho čekat, než je lékař přijme. Přesně v takové situaci je i paní Ludmila, jejíž příběh vám přinášíme.

Paní Ludmila to nemá lehké. Po úrazu musí chodit o berlích a brát léky. Nejbolestivějším problémem, se kterým se v posledních letech pere, je však její chrup. Hned na dvou zubech má rozlámané korunky, které jí musejí zubaři často opravovat.

Její zubař na ni ale podle jejích slov nemá příliš času. Tak jako mnoho dalších lékařů v Boskovicích, kde paní Ludmila žije, má i její zubař přeplněné čekárny. Pacienti tak musejí často dlouho čekat. "Pan doktor je šikovný, ale nabral si pacienty, na které nestačí," stěžuje si paní Ludmila.

Související obsah

I když je ve městě zdánlivě velký výběr dentistů, realita je mnohem složitější. Zubaři mají totiž často stejný problém jako ten od paní Ludmily. Pro nové pacienty nemají místo. I kdyby si mohli pacientku převzít, její situaci by to nejspíše nezlepšilo a stále by musela čekat.

Možností bohužel není ani dojíždění do většího města, například do Brna. Kvůli bolestem a problémům s pohyblivostí si totiž delší cesty paní Ludmila nemůže dovolit. Je tak odkázána na lékaře z Boskovic.

Situaci se pokusila řešit se svou pojišťovnou a chtěla si zajistit jiného lékaře. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jí však nedokázala najít náhradu. Paní Ludmila tak stále musí na svého zubaře čekat dlouhé měsíce.

Související obsah

​VZP si je problému se zajištěním lékařské péče vědoma. "Situace v okrese Blansko není uspokojivá. Pokud se na nás klient obrátí a nenajdeme lékaře v místě, nabízíme ordinace z okolí. Rozhodnutí, zda bude konkrétní pacient registrován, je ale pouze na lékaři. A to s ohledem na jeho možnosti a kapacity," uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Pojišťovna zároveň tvrdila, že se potíže s nedostatečnou kapacitou snaží řešit. "V lokalitách, kde jsou nedostatečné kapacity zubařů, nabízí pojišťovna smlouvy novým ordinacím. S pojišťovnou také často spolupracuje lokální samospráva, která nabízí přitažlivé podmínky pro založení praxe, například nízké nájmy nebo obecní byty," vyjmenovala Plívová.

I když paní Ludmila úspěchy neslavila, VZP nabízí pomocnou ruku lidem, kteří o svého zubaře přijdou. "Obecně se dá říct, že pokud klient sám neuspěje při hledání náhradní ordinace, může se obrátit na klientské pracoviště VZP, informační linku pojišťovny či na Českou stomatologickou komoru," zakončila Plívová.

Na konci května informovala o nedostatku zubařů také reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz