Domácí

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci. Platí pro část Česka. MAPA

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci. Platí pro část Česka. MAPA
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Vysoká koncentrace přízemního ozonu trápí část Česka. Proto pro tyto oblasti Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil smogovou situaci. Důvodem jsou tropické teploty a vysoká intenzita slunečního záření.

Smogová situace je až do odvolání vyhlášena v Praze, středních Čechách, Ústeckém a Libereckém kraji. "V 15:10 byla vyhlášena smogová situace z důvodu vysokých koncentrací přízemního ozonu, což souvisí zejména s aktuálními velmi vysokými teplotami vzduchu a vysokou intenzitou slunečního záření," informoval Český hydrometeorologický ústav na facebooku.

Přízemní ozon vzniká společným působením slunečního záření, vysokých teplot, bezvětří nebo slabého větru a chemických látek. Na jeho vznik mají velký vliv meteorologické podmínky. Ozon dráždí dýchací cesty a poškozuje plíce. Vedlejšími účinky jsou podle expertů kašel, pálení očí, bolest hlavy nebo nespavost.

Související obsah

"Při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách doporučujeme zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti," radí odborníci.

Meteorologové ve čtvrtek zaznamenali teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v severočeských Tušimicích, kde naměřili 35,6 °C. Předchozí nejvyšší rekord na této stanici pocházel z roku 2003 a činil 33,2 °C. V pátek na většině míst teplota přesáhla 30 °C, ojediněle i 35 °C.

Smogová situace:

Smogová situace Zdroj: ČHMÚ
TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz