Počasí

V Česku v pátek padaly rekordy. Někde přesáhla teplota i čtyřicet stupňů

Supertropický pátek přinesl řadu teplotních rekordů. Na mnoha místech bylo přes 37 stupňů Celsia. Nejvíce slunce pražilo v Doksanech na Litoměřicku, kde rtuť teploměru nad tuto hranici vystoupila o 4 desetiny stupně. V některých krajích byla kvůli nadměrnému výskytu přízemního ozónu, který souvisí se slunečním zářením a škodlivinami v ovzduší, vyhlášena smogová situace.

Kdo mohl, vyrazil v pátek k vodě, utíkal před sluncem do stínu anebo se snažil zchladit nějakým nápojem. Meteorologové v pátek přepisovali rekordy na zhruba 80 místech. Například ve Strakonicích naměřili 43 stupňů, ve Vráži na Písecku teplota vystoupala ke 35 stupňům.

V Doksanech na Litoměřicku rtuť teploměru vystoupala k 37,4 stupně Celsia. "V Plzni-Bolevci v pátek skutečně padl teplotní rekord 37,3 stupně Celsia, je to nejvyšší teplota za 53 let pozorování," řekl meteorolog Ivo Bohmann.

Související obsah

​Vysoké teploty se nevyhnuly ani Jihlavě. "Na meteorologické stanici ČHMÚ v Jihlavě-Hruškových dvorech byla v pátek maximální teplota vzduchu 34,6 stupňů Celsia," sdělil pozorovatel počasí pro ČHMÚ Petr Janoušek.

V Praze, středních Čechách, Ústeckém a Libereckém kraji byla dokonce odpoledne vyhlášena smogová situace. Lidé v těchto krajích mohli pociťovat pálení očí, bolest hlavy a tlak na hrudi.

jal, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz