Domácí

Babiš přilévá olej do ohně, tvrdí Pekarová Adamová. My neprovokujeme, říká Babiš

Setkání poslance Andreje Babiše (ANO) s českými občany v posledních dnech budí čím dál větší vášně. Často se na nich scházejí Babišovi příznivci i odpůrci, což vede k vyhroceným situacím. Babiš popírá, že by tyto nálady povzbuzoval. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ale tvrdí opak.

Incidenty na setkáních poslance Andreje Babiše s obyvateli českých měst i vesnic neucházejí pozornosti české veřejnosti. Pozdvižení vzbudil zejména úterní mítink v Borovanech, kde neuniformovaní policisté zaklekli nezletilého osmáka. Zásah policistů teď šetří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

K nešťastné události se v pátek vyjádřil Babiš v rozhovoru pro TV Nova. "Strašně mě to mrzí. Dozvěděl jsem se o tom až později. Nicméně ten chlapec se zúčastnil demonstrace, křičel na nás a potom ukradl reproduktor. Když za ním kolegyně běžela, aby se zeptala, proč to dělá, sprostě na ni pokřikoval. A pak už nevíme, co se dělo," hájil se Babiš.

Související obsah

​Z eskalace setkání viní Babiš především strany vládní koalice. "Lidé, kteří nás chodí rušit, jsou de facto vyslanci pětikoalice. Jsou to i zastupitelé a starostové za ODS nebo TOP 09," tvrdil Babiš. Za příklad dal setkání v Českém Krumlově, které podle něj narušila právě TOP 09.

Podle předsedkyně Sněmovny i strany TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jde ale o nesmysl. Babiš se podle ní snaží českou společnost dělit a radikalizovat. "Pan předseda Babiš místo uklidňování nálad pouze přilévá olej do ohně a pokouší se tyto nálady přiživovat," prohlásila Pekarová Adamová v rozhovoru pro TV Nova.

Předsedkyně také tvrdí, že Babiš překročil meze, když své politické oponenty nazval příslušníky extrémistických politických směrů. "Není možné, abychom tolerovali projevy nenávisti vůči komukoliv ve veřejné sféře. Pan Babiš označuje své oponenty za fašisty a nacisty, čímž tu situaci jen zhoršuje," obvinila Babiše Pekarová Adamová.

Související obsah

​Babiš však obvinění z přiživování nenávisti odmítá. "Na každém mítinku prosím lidi, kteří se na nás přišli podívat, aby se nenechali vyprovokovat. Chceme s lidmi diskutovat. My nejsme ti, kteří tam jezdí provokovat," bránil se Babiš.

Pekarová Adamová hovořila také o postupu policistů, kteří zadrželi chlapce s autismem, a požadovala důkladné prošetření incidentu. "Veřejnost musí vědět, zda byly ty zákroky přiměřené a správně vyhodnocené. Také musí vědět, jestli je správné, aby se policista v civilu označoval jako příznivec politické strany, což podrývá nezávislost policie," řekla Pekarová Adamová.

Markéta Pekarová Adamová situaci okomentovala v Televizních novinách: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz