Ekonomika

Inflace se stále zhoršuje. Na podzim může činit i 20 procent, bojí se ČNB

Podle České národní banky (ČNB) Česko koncem roku čeká až 20procentní inflace a recese. Příští rok se má zdražovat dvakrát rychleji, než banka čekala. Podle červnových čísel má Česko čtvrtou nejvyšší inflaci v Unii. Podle prognóz to pro Čechy může letos i v příštím roce znamenat propad životní úrovně až o 26 procent.

Česká národní banka dál zhoršuje své už tak černé scénáře. "Předpokládáme, že inflace na podzim dosáhne asi 20 procent," myslí si guvernér ČNB Aleš Michl. A lepších čísel se u inflace zřejmě nedočkáme ani příští rok. V roce 2023 bude podle ČNB inflace činit 9,5 procenta místo ještě nedávno odhadovaných čtyř procent.

Nejrazantnější nárůst cen Česko i nadále čeká především u energií a potravin, podobně jako v minulých měsících. Například v červnu v meziročním srovnání nejvíce zdražil zemní plyn, a to o téměř 60 procent. U pečiva, masa nebo potravin, jako je mléko a sýry, šly ceny nahoru o více než 20 procent. Oleje a tuky zdražily dokonce o 42 procent.

Související obsah

​A podle odborníků se růst cen jen tak nezastaví. "Předpokládám, že by inflace mohla růst někdy do zimy. Vše bude záviset na tom, jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině. Pokud v Evropě nebude ropa a plyn, můžeme očekávat, že ceny energií dál porostou. A s nimi i inflace," předpověděl ekonom Vladimír Pikora.

Poklesu inflace a jejího navrácení do běžných kolejí se tak Česko zřejmě dočká nejdřív napřesrok. "Podle prognózy by měla inflace klesnout do roka a půl k úrovni dvou procent," myslí si Michl.

Ekonomický růst se podle prognóz ČNB ještě letos zastaví a ekonomika se dostane do recese. Růst HDP se ze 3,5 procenta dostane na 2,3 procenta. A v roce 2023 má přijít ještě prudší pokles. "Čekáme, že přibrzdí domácí poptávka, spotřeba domácností bude zasažena poklesem reálných příjmů a růst mezd nepokryje růst životních nákladů," obává se Michl.

Související obsah

​První náznaky zpomalování ekonomiky se už objevují, a to zejména v poklesu tržeb maloobchodů. "Jedním z klíčových projevů stavu, který se už recesi blíží, je, že Češi málo utrácejí. Bojí se budoucnosti a nejsou ochotni utrácet tak, jako ještě před několika měsíci," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Tržby v maloobchodech se začaly propadat už v květnu a pokles pokračoval i v červnu. U obou měsíců šlo v meziročním srovnání o zhruba šestiprocentní pokles.

Reportérka TV Nova srovnala aktuální inflaci s předchozími lety: 

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz