Zahraničí

Čína simulovala útok na hlavní ostrov, tvrdí tchajwanské ministerstvo obrany

Čína měla v sobotu ráno uskutečnit cvičení, které simulovalo útok na hlavní ostrov Tchaj-wanu. Informovalo o tom tchajwanské ministerstvo obrany. Země ihned reagovala.

Podle tchajwanského ministerstva zaznamenaly jednotky v Tchajwanském průlivu několik skupin čínských letadel. Střední linii, která představuje neformální hranici dělící obě strany, měla překročit také čínská vojenská letadla, píše portál The Guardian.

"V reakci na danou situaci jsme vyslali varování a použili letecké hlídky, námořní lodě a raketové systémy, abychom situaci vyřešili," uvedlo ministerstvo.

Související obsah

Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem jsou v poslední době napjaté. Situace se vyostřila poté, co americká šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila Tchaj-wan. Cestu do země uskutečnila politička navzdory tomu, že Čína vyhrožovala vojenskou odvetou.

Ve čtvrtek následně Čína zahájila ve vodách obklopujících Tchaj-wan svá dosud největší vojenská cvičení. Peking dopředu avizoval, že cvičení bude doprovázet ostrá palba a že akce má podle plánů trvat do 7. srpna.

Tchaj-wan navíc čelí mimo jiné i hackerským útokům. Už během návštěvy Pelosiové se na billboardech a obrazovkách v obchodech objevovala prohlášení proti političce, uvedl portál ABC. Podle mluvčí vlády však kyberútoky zatím nezpůsobily žádnou škodu. Cílily také na resort obrany, zahraničí a prezidentskou kancelář.

Mohou vypjaté vztahy ovlivnit ekonomiku? Podívejte se, co říká odborník:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz