Zahraničí

Šíříte ruskou propagandu, obvinila Ukrajina Amnesty International

Šíříte ruskou propagandu, obvinila Ukrajina Amnesty International
Následky ruského ostřelování v Charkově Zdroj: Profimedia

Pod palbou kritiky se ocitla organizace Amnesty International. Ve zprávě, kterou tato mezinárodní lidskoprávní organizace uveřejnila ve čtvrtek, obviňuje ukrajinskou armádu z ohrožování civilistů. Armáda prý používá obydlené oblasti jako vojenská stanoviště. Kvůli vlně kritiky už rezignovala vedoucí ukrajinské kanceláře Amnesty International Oksana Pokalčuková.

Ukrajina prý ohrožuje své občany tím, že její armáda používá k boji civilní oblasti. Tvrdí to čtvrteční zpráva lidskoprávní organizace Amnesty International. Ukrajinská armáda se tak podle zprávy dopouští porušování mezinárodních zákonů.

Ve zprávě Amnesty obvinila Ukrajinu z toho, že zřizuje vojenské základny v civilních objektech a obydlených oblastech. Tuto praktiku zaznamenala v 19 městech a vesnicích, kde měli ukrajinští vojáci využívat k vojenským účelům 22 ze 29 navštívených škol. Na pěti místech si také všimla, že se využívají nemocnice jako vojenská stanoviště.

Související obsah

​Dalším problémem, na který organizace upozornila, má být vystřelování raket z oblastí obývaných civilisty. Tím měla Ukrajina vystavit obyvatele nebezpečí odvetné palby. "Většina obytných oblastí, kde se vojáci nacházeli, byla vzdálena několik kilometrů od frontových linií. A existovaly reálné alternativy, například vojenské základny, lesy nebo vzdálenější stavby," stojí ve zprávě Amnesty.

Tohle všechno je podle Amnesty International porušením mezinárodních práv ze strany Ukrajiny. Za svou zprávu se ale instituce dočkala silné a tvrdé kritiky. Byla také obviněna z toho, že papouškuje ruskou propagandu.

Mezi hlavními kritiky zprávy organizace jsou především hlavní představitelé Ukrajiny. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského se Amnesty "pokouší omlouvat činnost Ruska, tedy teroristického státu". Prezident to uvedl ve svém pravidelném nočním videoposelství.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba zase prohlásil, že obsah zprávy je nespravedlivý. "Amnesty International vytváří falešné srovnání mezi zločincem a obětí. Její zpráva podporuje dezinformační kampaň Ruska," napsal ministr v pátek na twitteru.

Kvůli obsahu kontroverzní zprávy odstoupila vedoucí kanceláře Amnesty International na Ukrajině Oksana Pokalčuková, která se na její přípravě odmítla podílet. "Pokud nežijete v zemi, kterou napadají okupanti trhající ji na kusy, nechápete, jaké to je, odsoudit armádu obránců," odůvodnila svou rezignaci Pokalčuková, která se snažila publikaci zprávy zabránit.

Samotná organizace odmítá, že by se na šíření ruské propagandy podílela. "Od začátku války na Ukrajině vydala Amnesty stovky zpráv, důkazů a svědectví o páchání ruských zvěrstev na Ukrajině. Včetně ověření desítek válečných zločinů ze strany ruské armády," hájí se Amnesty v oficiálním prohlášení.

Kritice se instituce brání a za obsahem zprávy stojí. "Amnesty musí vždy stát na straně lidských práv. Je naší povinností měřit všem stejným metrem a být nezávislým hlídacím psem dodržování základních lidských práv a svobod. Pokud bychom zjištěné informace nevydali, pošlapali bychom principy, na kterých stojíme více než 60 let," sdělila organizace.

Související obsah

​Obsah čtvrteční zprávy už stačila využít kremelská propaganda. V ruských státních a provládních médiích byla tématem číslo jedna. Propaganda publikovala zejména ty části, v nichž Amnesty obvinila Ukrajinu z porušování lidských práv, uvádí ruský nezávislý portál Meduza. Použila je jako příklad vlastních tvrzení, že armáda používá Ukrajince jako živý štít.

Podstatné části zprávy ale Rusko ignorovalo. K divákům se tak nedostalo upozornění organizace, že porušování mezinárodních lidských práv Ukrajinou neospravedlňuje ostřelování ani jiné skutky páchané ruskou armádou. Média také nemluvila o tom, že Rusko na civilní budovy útočí často i poté, co v nich už vojáci nejsou.

Související obsah

​Paradoxní na celé situaci je i to, že Amnesty International se v Rusku netěší velké oblibě. A její ruskojazyčný portál je v Rusku blokován. Lidskoprávní organizace také dlouhodobě bojuje za propuštění ruských politických vězňů, jako jsou například opozičník Alexandr Navalnyj nebo členky punkového hnutí Pussy Riot.

Amnesty International je jednou z největších a nejstarších lidskoprávních organizací na světě. Pracuje ve více než 150 zemích světa a jejím zaměřením je dohled na dodržování lidských práv a snaha o osvobození politických vězňů. Byla založena v roce 1961 a podporovala i vězně komunistického režimu v Československu, jako byl arcibiskup Josef Beran nebo bývalý prezident Václav Havel.

Záporožská jaderná elektrárna byla v pátek ve večerních hodinách znovu ostřelována. Hrozí únik radiace:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz