Domácí

Klíšťata přenáší nebezpečné nemoci. Lékařka prozradila, jak rozeznat příznaky

Klíšťata přenáší nebezpečné nemoci. Lékařka prozradila, jak rozeznat příznaky
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

S letním počasím se lesy mohou proměnit v past. Mohou za to klíšťata, která často přenáší hned dvě nebezpečné nemoci: klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Rozeznat tyto choroby od sebe je velmi důležité pro správnou léčbu.

Po návštěvě lesa se každý zkušený výletník pořádně prohledá, jestli nemá na těle klíšťata. Běžně rozšířený parazit totiž může znamenat mnohem větší nebezpečí než jen svědivou skvrnu na kůži. Klíšťata často přenáší nebezpečná onemocnění.

Jde především o dvě podobné, ale přece rozdílné choroby: klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Obě nemoci napadají především mozek a nervovou soustavu, obě ze začátku připomínají chřipku a obě se šíří skrze klíšťata. Jsou v nich ale výrazné rozdíly.

Související obsah

​Tím hlavním je rychlost, jakou se obě onemocnění přenáší a projevují. Klíšťová encefalitida je rychlejší a může se z klíštěte přenést i za dvě hodiny. První příznaky nemoci mohou přijít už za dva až pět dní. Většinou jde o bolesti hlavy a svalů, únavu či horečky. Později bolesti zesílí a přichází světloplachost a zvracení.

Oproti tomu k přenosu boreliózy musí klíště sát aspoň 24 hodin a nemoc se může projevit klidně až po měsíci od nakažení. U této choroby jsou první příznaky nepatrné a individuální. Nejčastěji jde o zčervenání kůže v okolí kousnutí. Zarudnutí svým tvarem připomíná terč.

Tato skvrna ale není stoprocentním ukazatelem. "Zarudnutí se nemusí projevit u každého. Stejně jako jiné prvotní příznaky, které i u encefalitidy připomínají chřipku," řekla lékařka Aneta Medonosová.

Obě nemoci útočí hlavně na nervovou soustavu pacienta, kde mohou zanechat trvalé následky. Rozdílná je ale prudkost, s níž udeří. "U encefalitidy může chronické problémy způsobit už druhá vlna nemoci. Jde například o permanentní migrény, deprese, pomalé reakce nebo výkyvy nálad," vyjmenovala důsledky nemoci Medonosová.

Související obsah

​Borelióza je nenápadnější, ale o to škodlivější. Může totiž zůstat bez projevů i dlouhodobých následků celé roky. V pozdějších fázích napadá kromě mozku i kůži a klouby. Nakaženým hrozí problémy s pohyblivostí a vnímáním a také bolesti a výrazné otoky kloubů.

Rozdílný je také původce nemoci. Encefalitida je virová, zatímco boreliózu způsobují bakterie. Proti encefalitidě již existuje očkování, které by se mělo každých pět let posilovat. Samotná nemoc se ale cíleně léčit nedá, lze jenom léčit příznaky.

U boreliózy nastupují na scénu antibiotika, která předepíše lékař a která dokážou nakaženého nemoci zbavit. Problémové je však její zjištění. Borelióza je totiž velmi nenápadná a umí ji odhalit pouze lékařské testování. Očkování proti této chorobě neexistuje.

Lidé by nebezpečí, které klíšťata přenáší, neměli podceňovat. Jak encefalitida, tak borelióza s sebou nesou následky, jež si pacienti nesou po zbytek života. U encefalitidy je dokonce možné, že obzvlášť silný průběh může skončit smrtí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz