Zahraničí

Boj o život malého Archieho je u konce. Lékaři chlapce odpojili od přístrojů

Boj o život malého Archieho je u konce. Lékaři chlapce odpojili od přístrojů
Rodina Archieho Battersbeeho Zdroj: Profimedia

Britský soudní spor roku dospěl k nešťastnému konci. Dvanáctiletý Archie Battersbee, který v dubnu utrpěl těžké zranění mozku, musel být udržován při životě v umělém spánku v nemocnici. V sobotu soud rozhodl o jeho odpojení od přístrojů. Chlapec tak po dlouhé bitvě zemřel.

Život rodiny Archieho Battersbeeho se obrátil naruby letos 7. dubna, kdy 12letý chlapec utrpěl těžká zranění mozku. Od té doby ležel v Královské londýnské nemocnici. Kvůli poškození mozku nenabyl chlapec vědomí a musel být udržován při životě na přístrojích.

Naděje pro Archieho uzdravení nebyla nikdy velká. Mozková vyšetření prokázala, že hochovo nervové centrum bylo silně poškozeno a že chlapec byl téměř ve všech ohledech mrtvý, i když mu srdce stále fungovalo. Nemocnice plánovala ukončit trápení chlapce i jeho rodiny a Archieho od přístrojů odpojit.

Související obsah

​S tím ale jeho rodina nesouhlasila, a případ tak skončil před soudem. Archieho rodiče Hollie Danceová a Paul Battersbee se dokonce obrátili na Evropský soud pro lidská práva, aby rozhodl v jejich prospěch a dal chlapci šanci se zotavit. Soud jim ale nedokázal pomoci, protože Velká Británie spadala mimo jeho jurisdikci.

Britský soud rozhodl 15. července, že podpora životních funkcí Archieho je zbytečná. Nařídil tak její ukončení. Jeho rodiče se ještě pokusili rozsudek zvrátit u Nejvyššího soudu i u Organizace spojených národů. Instituce však dokázaly rozhodnutí o odpojení od přístrojů pouze oddálit.

Související obsah

​Smutnou zprávu oznámili Archieho rodiče v sobotu. "S nesmírnou lítostí oznamuji, že Archie v sobotu ve čtvrt na 12 zemřel. Musím říct, že jsem ta nejpyšnější matka na světě. Byl to tak nádherný chlapec a bojoval až do samého konce. Jsem na něj velmi hrdá," řekla podle portálu BBC Danceová.

Nemocnice, v níž Archie strávil poslední měsíce života, zároveň poděkovala všem, kteří o chlapcův život bojovali. "Členové jeho rodiny s ním zůstali až do konce. Chceme jim vyjádřit upřímnou soustrast a zároveň poděkovat lékařům, sestrám i zaměstnancům na jednotce intenzivní péče, kteří se o Archieho starali," oznámila nemocnice.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz