Zahraničí

U Chersonu to začíná vřít. Ukrajina připravuje ofenzívu, Rusové štosují zásoby

U Chersonu to začíná vřít. Ukrajina připravuje ofenzívu, Rusové štosují zásoby
Dopravní značka označující výjezd z Chersonu Zdroj: Profimedia

Těžké boje se nyní očekávají u ukrajinského Chersonu. Zatímco Ukrajinci ostřelují komunikace v okolí Chersonu a přístupu na Krym, Rusové tam postupně přesouvají posily a zásoby. Cherson je důležitý nejen svým strategickým postavením na břehu Dněpru, ale také tím, že je správním střediskem, jehož pád by měl velký vliv na snahu Ruska uspořádat referendum o odtržení oblasti od Ukrajiny.

O možné ofenzívě na území jihoukrajinského oblastního města Cherson se spekuluje už delší dobu. V posledních dnech se ale objevuje stále více zpráv o snaze Rusů do regionu přesunout více jednotek a zásob.

"Dlouhé konvoje ruských armádních náklaďáků, tanků, dělostřelectva a dalších zbraní pokračují v pohybu směrem od Donbasu a míří jihozápadně. Vojenské vybavení podle zpráv směřuje také z Ruskem okupovaného Melitopolu, Berďansku a Mariupolu i přímo z Ruska přes Kerčský most na Krym," uvedlo v sobotu ve svém přehledu britské ministerstvo obrany.

Ukrajina se mezitím zaměřuje na ostřelování a narušování zásobovacích tras. Kromě mostů a železnice ale cílí také na sklady munice. "Válka na Ukrajině směřuje k přesunu do nové fáze s těžkými boji podél asi 350 kilometrů dlouhé fronty ze Záporoží po Cherson okolo Dněpru," dodalo ministerstvo.

​Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) mohou tak silné přesuny jednotek omezit i bojeschopnost na jiných úsecích fronty. ISW poukázal také na to, že zatímco si Rusové dříve víceméně volně určovali, kde nasadí své jednotky, nyní to spíše svědčí o tom, že musí reagovat na jednání Ukrajiny.

"Pokud mají šanci Ukrajinci někde prorazit, tak je to právě u toho Chersonu. Rusové z toho místa předtím odveleli spoustu jednotek na Donbas, je to zároveň strategické území," okomentoval vojenský publicista Jiří Vojáček.

Související obsah

O Cherson jde všem

Cherson je důležité správní středisko, funguje jako hlavní město Chersonské oblasti. Jeho případné dobytí by tak zřejmě narušilo údajné přípravy referenda o odtržení oblasti od Ukrajiny a připojení k Rusku či Krymu. "V případě, že by byl ze strany Ukrajiny osvobozený Cherson, tak samozřejmě by jakékoliv referendum padlo a nedávalo by smysl. Je to největší centrum a jedno z nejdůležitějších měst, které Rusko obsadilo," řekl analytik Jakub Drmola z Masarykovy univerzity.

Nedaleko Chersonu leží město Nova Kachovka s Kachovskou přehradou. Toto místo Rusové obsadili hned v prvních dnech války. A díky tomu mohou zásobovat Krym pitnou vodou. "Rusové mají od roku 2014, kdy Krym dobyli, velký problém s pitnou vodou. Musí vést vodu přes most u Kerče na východě Krymu, jinudy Krym prostě vodu nedostával. Pokud by se to podařilo Ukrajincům dobýt, Rusové by se zase dostali do problematické situace se zásobováním," vyjasnil Vojáček.

Zásobování oblasti na pravém břehu Dněpru je pro Rusy velmi složité a podle Drmoly se stává víc a víc problematičtějším: "V té oblasti je jeden silniční most, jeden železniční a pak přehrada se silničním a železničním mostem. Všechny tyto spoje jsou permanentně ostřelovány Ukrajinou, Rusko musí používat pontonové mosty a trajekty, což je dost nevýhodné."

Situace u Chersonu k 6. 8. 2022 Zdroj: Profimedia

Zahájení ofenzívy

"Jestli tam chtějí Ukrajinci něco urvat, tak je zahájení ofenzívy spíše otázka týdnů nebo dnů než měsíců, nejpozději to má smysl na začátku září. Pak už tam bude příliš mnoho ruských jednotek. V září začínají v Rusku další odvody, takže tam budou schopní nahnat další lidi," prohlásil Vojáček.

Drmola upozornil na to, že o zahájení ofenzívy u Chersonu se mluví už asi dva měsíce: "Teď to vypadá, že by se měla ofenzíva rozjet, ale v poslední dny se objevily zprávy, že ruská strana přesunula do oblasti velké množství jednotek, že by mohla připravovat svoji ofenzívu. Nikdo není moc schopný předvídat, co se nakonec stane. Že jedna strana něco ohlašuje, neznamená, že to reálně bude dělat. Může to být zastírací manévr."

"Než se Ukrajinci rozhoupou k nějaké akci, také se může stát, že se Rusové mezitím pokusí dobýt Mykolajiv a Kryvyj Rih," poznamenal Drmola.

Podívejte se na páteční rozhovory TN Live k aktuální situaci na Ukrajině:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz