Ekonomika

Agentura Česku zhoršila rating. Zemi prý hrozí rozbité silnice i plyn na příděl

Závislost Česka na ruském plynu může mít další nepříjemné dopady. Jedna z nejvýznamnějších světových ratingových agentur totiž změnila výhled České republiky ze stabilního na negativní. Podle ekonomů nás může čekat například zvyšování daní, jízda po neopravených silnicích anebo méně peněz ve školství a zdravotnictví. A také plyn na příděl.

Česku podle agentury Moody‘s hrozí zvýšené riziko přerušení dodávek plynu z Ruska. A poté třeba i přídělový systém. Jenže právě ten by znamenal extrémní pokles ekonomiky. "To zhoršení výhledu do budoucna ze strany Moody’s je po třiceti letech poprvé," řekl ekonom Petr Studnička.

"Rating je jakési hodnocení dluhu každé země a čím horší to hodnocení je, tím vyšší úroky ze svého dluhu musí ta země platit," vysvětlil systém ratingů ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​Češi to podle ekonomů můžou pocítit třeba na nedostatku peněz na opravu rozbitých silnic, ve škrtech ve zdravotnictví anebo zvýšením daní. "Zhoršení výhledu ratingu znamená, že vláda by měla více šetřit, že by měla omezovat své výdaje tak, aby dále neprohlubovala své schodky a své zadlužení," uvedl Kovanda.

"Je to další účet, který platíme za osm let vládnutí Andreje Babiše. Víme, že Putin používá plyn a ropu jako zbraň. Naší prioritou je derusifikace české i evropské energetiky," oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

"Ať přestane vláda Petra Fialy plakat a fňukat a pořád hledat nějakého viníka, ale ať začne něco dělat. Kdyby měli jasně nastavenou politiku, jak situaci zvládnout, tak se toto nestane," opáčila poslankyně a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Související obsah

​Závislost na Rusku má pomoci řešit třeba dostavba jaderné elektrárny Dukovany. Jenže hotová by mohla být nejdříve v roce 2036. "Není vůbec jisté, že se v České republice nějaký jaderný blok postaví. Je to velké riziko a vsázet na to jako na jedinou kartu rozvoje energetiky v České republice není rozumné," myslí si energetický expert Michal Šnobr.

Vláda se snaží také dostat do republiky více zkapalněného zemního plynu. Podle ekonomů by měla také přemýšlet o vlastních zásobnících plynu. "Co se týče zásobníků plynu, tak bychom je v budoucnu měli dostat pod státní kontrolu. Jedná se naprosto o strategickou záležitost, na které závisí chod našich firem, ekonomiky a průmyslu," navrhl ekonom Štěpán Křeček.

Agentura Moody‘s samotný rating České republiky nadále nechává na stávající úrovni, tedy "Aa3". Výhled do budoucna ale před časem Česku zhoršila i další významná světová agentura Fitch. Důvodem byla nejen závislost na ruských energiích, ale i vysoká inflace a snížení očekávaného hospodářského růstu.

Může opravdu dojít až k tomu, že by byl plyn na příděl? Podívejte se na rozhovor s ekonomem Vítem Hradilem:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz