Zahraničí

Jaroslaw měl jet s poutníky do Bosny. Tragédii na chorvatské dálnici unikl o vlásek

Jaroslaw měl jet s poutníky do Bosny. Tragédii na chorvatské dálnici unikl o vlásek
Autobus havaroval v Chorvatsku Zdroj: s vědomím RTL.hr

Tragicky skončila pro 12 polských poutníků cesta do bosenské vesnice Medžugorje. Spekuluje se o tom, že řidič mohl usnout za volantem. Podle organizátora výpravy se šoféři měli střídat na českých hranicích. Šéf dopravní společnosti uvedl, že autobusy byly technicky v pořádku.

Nehoda se stala v sobotu brzy ráno na chorvatské dálnici A4 několik desítek kilometrů od hlavního města Záhřeb. Zemřelo 12 polských poutníků a 32 se jich zranilo.

Do vesnice Medžugorje měl původně vyrazit také organizátor cesty pan Jaroslaw. Kvůli pohřbu maminky však sám odjet nemohl. K výpravě, která vyrazila 5. srpna z polského města Čenstochová, se měl přidat až později. Dokonce měl koupenou letenku. "Někteří přijeli do Čenstochové sami, část lidí jsem tam odvezl z Varšavy. Ale kvůli pohřbu jsem s poutníky nejel," uvedl pro portál Fakt Jaroslaw.

Související obsah

Příčinu tragédie vyšetřují policisté. Bližší detaily však zatím nezveřejnili. Podle neoficiálních informací portálu Jutarnji List řidič autobusu mohl usnout za volantem a následně sjel z dálnice. Podle Jaroslawa byly však přestávky naplánované na každé tři hodiny.

"V pátek řídil jeden šofér autobus z Čenstochové k hranicím. Na hranicích s Českou republikou ho vystřídal druhý," popsal Jaroslaw. Do Bosny měl autobus jet přes Česko, Slovensko a Maďarsko. Cesta měla trvat více než den a na místo měli poutníci dorazit v sobotu mezi 13. a 15. hodinou.

Jaroslaw s dopravním podnikem, který zajistil autobus i řidiče, při pořádání různých cest spolupracuje už léta. "Neměl jsem nikdy žádné námitky. Je to spolehlivá společnost," zdůraznil.

Podle ředitele podniku Jacka Antonszkiewicze byl autobus technicky v naprostém pořádku a prošel všemi kontrolami. Jaké měli řidiči s dlouhými cestami zkušenosti, však polskému portálu prozradit nechtěl.

Právě jeden z řidičů má být mezi oběťmi. "Bylo to strašidelné. Autobus vypadal, jako kdyby najel do zdi. Jeden řidič vyletěl předním sklem. Druhý byl v autobusu. Od té doby, co jsem hasič, je mi 60 let, jsem nic podobného nezažil," popsal zasahující hasič Ivan Ivančan.

Podívejte se na reportáž o nehodě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz