Volby

Hází ČSSD flintu do žita? Do Senátu má kandidáty jen ve třetině obvodů

Hází ČSSD flintu do žita? Do Senátu má kandidáty jen ve třetině obvodů
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Městské úřady zveřejnily kandidáty registrované do letošních senátních voleb. Nejstarší česká strana ČSSD ale nasadila kandidáty jen asi ve třetině obvodů. V minulých volbách v roce 2016 jich přitom bylo všech 27.

Sociální demokracie jde do letošních senátních voleb velmi opatrně. Zatímco před šesti lety nasazovala kandidáty ve všech 27 obvodech, letos jich má jen deset. A v jednom případě sociální demokraté podporují kandidáta Pirátů.

"Etablované politické strany se většinou snaží obsadit všechna místa na kandidátkách. Takže těch míst, kde bude ČSSD usilovat o zvolení, je asi méně, než by se dalo očekávat. Snaha stran o obsazení všech kandidátek souvisí s tím, že je to vždy vhodná volební kampaň, i když vědí, že tam nemají moc šance. A ukazuje se tím jistá síla," okomentovala politoložka Vladimíra Dvořáková.

To, že těch kandidátů má ČSSD relativně málo, a navíc jsou čtyři v koalicích, ukazuje, že strana bude mít několik vážných problémů. "Nemá dostatek vhodných kandidátů a nemá dostatek prostředků. Asi jí to vůbec nestojí ani za zkoušku v obvodech, kde nemá příliš šancí ani v dalších volbách," doplnila Dvořáková.

Oranžově jsou označené obvody, kde má ČSSD sama nebo jako součást koalice svého kandidáta, ve žlutém obvodu podporuje kandidáta jiné strany. Zdroj: ČSÚ/TN.cz

Senátní volby 2022: Kandidáti ČSSD a kandidáti s podporou ČSSD

Tábor (obvod 13) Olga Bastlová (ČSSD)
Beroun (obvod 16) Martin Karim (Piráti s podporou ČSSD)
Praha 11 (obvod 19) Vladimír Špidla (ČSSD)
Praha 10 (obvod 22) Štěpán Kavur (ČSSD)
Praha 6 (obvod 25) Petr Pavlík (ČSSD)
Kutná Hora (obvod 40) Jaromír Strnad (ČSSD + ANO)
Pardubice (obvod 43) Vladimír Ninger (koalice Společně pro prosperující Pardubicko – ČSSD a Strana soukromníků ČR s podporou uskupení 3PK)
Blansko (obvod 49) Zdeněk Wetter (ČSSD)
Brno-město (obvod 58) nezávislý kandidát Jiří Dušek s podporou stran ČSSD, ODS, Vaši starostové a Fakt Brno
Nový Jičín (obvod 67) Dana Váhalová (ČSSD)
Frýdek-Místek (obvod 73) Zdeněk Matušek (ČSSD + ANO)
Kroměříž (odvod 76) Olga Sehnalová (ČSSD)
zdroj: ČSSD/TN.cz

Redakce TN.cz požádala o vyjádření také ČSSD. "Máme 11 velmi kvalitních kandidátů. Nestavíme ve všech obvodech, soustředíme se na podporu těch nejlepších. A v jednom obvodě podporujeme kandidáta jiné strany," sdělila mluvčí strany Jitka Pavlíková.

Na druhou stranu to, že ČSSD posílá do boje alespoň nějaké kandidáty, může být podle Dvořákové snaha o jakýsi restart. "Snaží se oslovit voliče, dostat se do povědomí a vrátit se do zastupitelstev. Asi nepředpokládají, že by mohlo dojít k nějakému většímu úspěchu v senátních volbách. Soustředí prostředky na to, aby se zviditelnili v místech, kde by v budoucnu mohli mít vyšší úspěch v komunálních, sněmovních či krajských volbách," objasnila.

Související obsah

​Jestli se tato strategie ČSSD vyplatila, bude zřejmé na výsledku komunálních voleb ve velkých a statutárních městech, kde lidé volí spíše stranicky než konkrétní kandidáty, předeslala Dvořáková.

"Je zde prostor pro to, aby byla ČSSD úspěšná. V současnosti totiž neexistuje strana, která by byla na levém středu. Přitom roste sociální napětí. V tomto okamžiku je sociální demokracie přirozenou stranou, ke které by se mohli umírněnější stoupenci levice obracet," dodala Dvořáková.

ČSSD má nyní tři senátory. V Kutné Hoře je to sociální demokrat Jaromír Strnad, který letos post obhajuje. V Brně byl v roce 2016 zvolen nestraník za ČSSD Jan Žaloudík, který ale už v těchto volbách nekandiduje. A z Karviné je v Senátu sociální demokrat Petr Vícha, jemuž mandát vyprší v roce 2024.

Čtěte jak správně volit u voleb do senátu v obou kolech.

TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční 23. a 24. září 2022, první kolo proběhne společně s komunálními volbami.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz