Zahraničí

Ukrajina opět vyváží potraviny. Záporožská elektrárna odstavila jeden z bloků

Ukrajina opět vyváží potraviny. Záporožská elektrárna odstavila jeden z bloků
Loď Fulmar S připlouvající na Ukrajinu Zdroj: Profimedia

Hned čtyři obří nákladní lodě opustily v neděli ukrajinské přístavy. Lodě, které jsou naložené potravinami, směřují do Turecka, Číny a Itálie. V Záporožské jaderné elektrárně je po pátečním ostřelování odstaven jeden z jejích bloků. Podle Mezinárodní agentury pro jadernou energii (IAEA) hrozí, že důsledky ostřelování mohou být katastrofické.

Z ukrajinských přístavů v neděli vypluly čtyři nákladní lodě, které jsou naplněné tisíci tunami potravin. Ukrajina tak mohla po dlouhé blokádě opět exportovat. Jde o výsledek čtyřstranné dohody mezi Ruskem, Ukrajinou, Tureckem a OSN.

Jde už o druhou skupinu lodí, která směřuje z Ukrajiny přes Černé moře k Turecku, kde bude náklad zkontrolován před další cestou. Jedná se o lodě Star Helena, Glory, Riva Wind a Mustafa Necati. Ještě před nimi vyplula v pátek plavidla Navi Star, Rojen a Polarneft. 

Související obsah

​Lodě Glory a Riva Wind dohromady převáží 110 tisíc tun kukuřice do Turecka, Star Helena 45 tisíc tun potravin do Číny a Mustafa Necati veze 6 tisíc tun slunečnicového oleje do Itálie. Dohromady tak převáží do zahraničí více než 160 tisíc tun jídla.

Na Ukrajinu už skrze koridor, který vyjednala OSN, lodě také připlouvají. Podle ukrajinského ministra dopravy Oleksandra Kubrakova v sobotu dorazila nákladní loď Fulmar S. "Náš další krok je zajištění, že naše přístavy dokážou odbavit více než 100 plavidel měsíčně," napsal na twitteru Kubrakov. Za měsíc chce Ukrajina vyvézt dohromady 3 miliony tun potravin.

Dalším velkým tématem na Ukrajině je jaderná elektrárna v Záporoží, kterou v pátek zasáhly dvě salvy z děl. Ukrajina a Rusko se z útoků vzájemně obviňují. Pří ostřelování byly poškozeny minimálně dva autotransformátory a vodovodní potrubí.

Související obsah

​Nyní muselo vedení elektrárny odstavit jeden z bloků. Přesný rozsah škod zatím není znám. OSN však varovala před hrozbou jaderné katastrofy. "Vojenské akce ohrožující bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny jsou neakceptovatelné a musí skončit," řekl podle portálu Washington Post ředitel IAEA Rafael Grossi.

O obou událostech hovořil v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. "Ruský jaderný teror vyžaduje silnější odpověď mezinárodní komunity v podobě sankcí na ruský jaderný průmysl i zdroje," oznámil Zelenskyj na twitteru.

Ostřelování pokračovalo i v neděli, kdy na elektrárnu dopadla další salva. Jeden z pracovníku elektrárny byl při útoku zraněn šrapnelem, uvedl portál CNN. Dělostřelba měla mířit na kontejnery zpracovaného paliva, které se skladují před budovami.

Poškozeny byly také tři detektory radiace, které ztěžují zjištění úniku radioaktivních látek. Reaktory se poškození vyhnuly. "Tentokrát byla jaderná katastrofa zázrakem zažehnána, ale zázraky netrvají věčně," vyjádřil se k věci Energoatom.

Na začátku srpna vyplula loď plná obilí z ukrajinské Oděsy. První od začátku invaze:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz