Ekonomika

Exodus z měst. Obyvatele vyhání vysoké ceny nemovitostí i nájmů

Extrémní ceny bytů, nájmů a pozemků vyhánějí pořád víc lidí z velkých měst do menších obcí a vesnic. Podle ekonomů je situace nejhorší v Praze. Stavební pozemky tam jen za poslední měsíce zdražily téměř o 25 procent. Naopak nejlépe jsou na tom s cenami v Moravskoslezském anebo Pardubickém kraji.

V Praze je blaze, tak tohle rčení už dávno neplatí. Jen loni se z hlavního města hlavně kvůli rostoucím cenám odstěhovalo přes 31 tisíc obyvatel. Nejvíce lidí se podle statistik stěhuje do Středočeského kraje. Ideální je prý vzdálenost do 25 kilometrů od Prahy.

Průměrná cena metru čtverečního za pozemek se tam pohybuje v rozmezí 5 000 až 10 000 korun. "Lidé ušetří při výstavbě rodinného domu miliony korun tím, že je postaví 20 či 25 kilometrů za městem," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Cena za metr čtvereční a celková cena pozemku Zdroj: TV Nova

​"U nás v Čelákovicích budou přibývat nové bytové i rodinné domy. Zastupitelstvo už schválilo 80 nových stavebních parcel," řekl místostarosta středočeských Čelákovic Petr Studnička (ODS).

Související obsah

Za nejnižší ceny koupí pozemky podle developerů aktuálně lidé v Moravskoslezském kraji. Průměrná cena se pohybuje kolem 1 400 korun za metr čtvereční. Třeba v Pardubicích a okolí se cena stavebních pozemků za posledních osm let zvýšila zhruba o 45 procent. Na cenu pozemku má kromě jeho umístění vliv třeba i výhled, blízkost sousedů a občanská vybavenost v okolí.

Ceny pozemků podle krajů Zdroj: TV Nova

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz