Domácí

Mnoho rodičů si nemůže dovolit školní výbavu. Pomoci jim může stát i Charita

Rodiče školáků se musí připravit na velké výdaje za pomůcky, obědy nebo i kroužky. Pokud se ale ocitnou v opravdové finanční nouzi, je tu ještě pomoc od nejrůznějších neziskových organizací nebo i přímo od státu.

Samoživitelka Dana z Prachatic v září povede svého synka poprvé do školní lavice. Nedávno přišla o práci a dostala se do finanční nouze. Za co pořídí vybavení do školy, zatím netuší. "Rámcově odhaduji, že vybavení bude stát kolem pěti šesti tisíc. Ušetřeno na to určitě nemám. Předpokládám, že snad mi pomůže i rodina," doufá Dana.

"Aktuálně nám chodí řádově desítky žádostí o pomoc a v podstatě jsme schopni pomoci každému, kdo splní parametry. Hlavním z nich je, aby šlo o rodiče samoživitele v nouzi," vysvětlila ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Související obsah

​​Bez pomoci ale nezůstanou ani úplné rodiny, které mají nízké příjmy a na školní vybavení nemají peníze. Vše ale má svá pravidla a jednotlivé organizace posuzují žadatele individuálně. "Pokud rodič potřebuje pomoc a má zájem o spolupráci s nějakou z našich charit, určitě se může obrátit na místně příslušnou charitu na jejich webových stránkách," slibuje sociální pracovnice Charity České republiky Michaela Lochmanová.

"Služby dětem jsou vždy postavené na nějaké dlouhodobější spolupráci. Nejvýraznější služba je podpora vzdělávání, kde se jedná o doučování v rodinách," řekla koordinátorka podpory vzdělávání Člověka v tísni Hana Dostálová.

Rodiče s nízkými příjmy se ale mohou obrátit i na stát a žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. "Jedná se o dávku nenárokovou, kterou Úřad práce ČR poskytuje na základě celkového zhodnocení individuální situace žadatele a odůvodnitelnosti konkrétního výdaje," sdělila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Související obsah

​Úřad tak může dítěti zaplatit třeba i aktovku. I tady ale mají tabulky. Pokud úředníci rozhodnou, že nejlevnější školní taška stojí pět set korun, víc peněz rodič nedostane. Dalších pět set korun pak poskytne ministerstvo školství školám na nákup pomůcek pro prvňáčky, ale i předškoláky.

"Navýšili jsme finanční prostředky školám na takzvaný ONIV, což jsou ostatní neinvestiční výdaje, ze kterých mohou školy platit žákům jak školní pomůcky, tak například i učebnice," uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Rodičům letos s vybavením školáků může pomoci i mimořádný příspěvek pět tisíc korun, který schválila vláda. Je určen rodinám, které měly za rok 2021 příjem pod hranicí milionu korun. Těm, kteří pobírají přídavky na děti, přijde částka z ministerstva práce a sociálních věcí automaticky. Ostatní si o ni musí požádat.

Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni ve vysílání TV Nova prozradil, kolik domácností by mohlo mít při pořizování školních pomůcek potíže:

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz